Seemanova Barbora

Česká plavecká špička startuje od čtvrtka do neděle na mítinku Swim Open ve Stockholmu a hned první den zazářila vítězstvím na trati 200 metrů volný způsob Barbora Seemanová. V cíli dohmátla v čase 1:57.76 a porazila i hvězdnou Maďarku Katinku Hosszú. Skvělý začátek má za sebou také Filip Chrápavý. Ten na prsové dvoustovce překonal český rekord, který od roku 2001 držel Daniel Málek, jehož tehdejší čas pokořil i Matěj Zábojník. Na medailové pozice dosáhli také mladí znakaři Tomáš Ludvík a Jan Čejka, kteří skončili na dvoustovce na druhém a třetím místě.

Barbora Seemanová už má na kraulové dvoustovce zaplavaný limit pro olympijské hry z mistrovství světa v roce 2019, a proto mohla ve Stockholmu plavat v klidu a bez tlaku. Ve finále vedla od samého začátku a postupně svůj náskok navýšila až na 1.23 sekundy v cíli, kde se časomíra zastavila na hodnotě 1:57.76.

„Jelikož jsem plavala po nemoci, tak jsme s trenérkou (Petrou Škábovou) neměli pro závod nic v plánu. Chtěly jsme proto vědět, jaké to bude, když moje poslední závody byly v listopadu Taškentu. Dlouho jsem tudíž nezávodila a na ranních rozplavbách to bylo dost vidět, když jsem byla tréninkově naladěná. Odpoledne jsem se cítila skvěle, zlepšila jsem chyby, které jsem tam viděla ráno. Závod se vyvíjel ani nevím jak. Věděla jsem, že jsem potřebovala závod rychleji rozjet, protože když začnu pomalu, tak už z toho nic neuvařím, což se mi povedlo. Jsem za to ráda a výhra je bonus. Je to skvělý výsledek a mám se od čeho odpíchnout. Chtěly jsme s Petrou plavat kolem 1:58.9, což by bylo super, takže čas je nad naše očekávání,“ svěřila se po závodě ze Stockholmu Barbora Seemanová, za níž obsadily medailové příčky izraelské plavkyně Anastasia Gorbenko a Andrea Murez.

Za úspěchy Barbory Seemanové stojí dlouhodobá spolupráce s trenérkou Petrou Škábovou. Ta samozřejmě ve Stockholmu nechyběla a vítězný závod doprovodila svým hodnocením. „Jsme určitě moc spokojená. Nemůžu říct, že to bylo podle plánu, protože jsme žádný plán nedělaly a po čtyřech a půl měsících Bára znovu závodila a trochu jsme nevěděli, co očekávat. Chtěla jsem po ní, aby bojovala s každou soupeřkou, aby se nedala, aby se zase krásně rozzávodila a to se jí povedlo. Čas je naprosto úžasný a je to bonus a odrazový můstek do sezóny,“ nešetřila chválou trenérka Petra Škábová.

Skvělé výkony předvedli na 200 metrů prsa Filip Chrápavý s Matějem Zábojníkem. Oběma mladým reprezentantům se podařilo překonat 20 let platný český rekord Daniela Málka 2:13.19, který zaplaval ve Fukuoce. Novým rekordmanem je Filip Chrápavý výkonem 2:12.51. Za svůj čas bral ve Stockholmu 5. místo a také A limit pro mistrovství Evropy. Matěj Zábojník se rovněž dostal pod výkon Daniela Málka a časem 2:12.85 obsadil 7. příčku, kterým dosáhl na B limit pro evropský šampionát. Chrápavý Závod vyhrál Němec Marco Koch.

Do bojů o příčky na stupních vítězů se vehementně vložili také nadějní znakaři Tomáš Ludvík a Jan Čejka. První jmenovaný obsadil na dvoustovce časem 2:00.43 druhou příčku. Hned za ním dohmátl juniorský mistr světa na padesátce z roku 2019 Jan Čejka, který zaplaval čas 2:00.59 znamenající B limit pro ME v Budapešti. Nejrychlejší byl v cíli Toumarkin z Izraele. Třetí z Čechů Tomáš Franta skončil pátý.

Do finále se ve Stockholmu prosadili také Jan Šefl (50 m motýlek, 4. místo, 23.88), Simona Kubová (50 m znak, 5. místo, 28.68), v osobním rekordu Jakub Štemberk (400 m volný způsob, 6. místo, 3:55.16) a třetí skončila polohová štafeta žen na 4x100 metrů ve složení Kubová, Horská, Svěcená a Seemanová.