Kozubek 1Trio Alena Benešová, Vít Ingeduld a Matěj Kozubek se v Dohá zúčastnilo úvodního dílu Světového poháru v dálkovém plavání. V nabité konkurenci se v závodě na 10 kilometrů nejvíce dařilo Matěji Kozubkovi, který obsadil 21. místo, Ingeduld doplaval na konci čtvrté desítky. V ženské kategorii si Benešová vedla podobně jako Kozubek, když skončila na 23. příčce. V Kataru vyhráli Francouz Marc-Antoine Olivier a Ana Marcela Cunha z Brazílie.

Matěj Kozubek v roce 2019 vyhrál celkové pořadí Evropského poháru LEN Open Water Cupu a ve stejném roce se na pětikilometrové trati radoval ze 4. místa na mistrovství světa.  V Dohá na 21. místě při výkonu 1:52:32.00 na vítězného Oliviera necelých 30 sekund. „Vzhledem k tomu, že se jedná o první pořádné závody po roce, tak jsem spokojený. Necelých 30 vteřin za vítězem je přiměřený odstup a na lepší výsledek je potřeba ještě trochu potrénovat. Navíc ze závodníků, kteří zde startovali, jsem byl sedmý z těch, kdo se může zúčastnit olympijské kvalifikace ve Fukuoce, takže věřím, že jsem směrem ke kvalifikaci do Tokia na dobré cestě. Podmínky byly téměř dle očekávání. Voda měla cca 23 °C, a i když foukalo směrem od pevniny, tak díky rychlosti větru byly i tak slušné vlny. Takže to byl závod na otevřené vodě, jak se patří,“ svěřil se po závodě Matěj Kozubek.

Nejlepší český dálkový plavec se do Kataru těšil. Přece jen pauza od předchozích závodů byla hodně dlouhá. Prostředí v Dohá Kozubek znal už z předchozích startů, takže mířil do už dříve prozkoumaných vod. „Závod začal přiměřeně. Nepřišlo mi, že by se začalo nějak extrémně rychle. Pouze mladí Francouzi, kterých tu bylo poměrně dost, se hnali dopředu a byli dost agresivní. V každém kole se ale jela rovinka od poslední bóje k občerstvovacímu molu ve velmi vysokém tempu a při tom nám šly vlny z předu do boku, tak o to to bylo drsnější. Celý závod jsem se pohyboval někde v první polovině startovního pole a při nájezdu do posledního kola, i když velká část plavců vynechala občerstvení, jsem se byl napít. Pár míst jsem tam asi ztratil, nepovažuji to ale za chybu, naopak myslím, že díky tomu jsem měl síly ve finiši bojovat, i když už mi nezbyl dostatek sil k většímu zrychlení do cca 500 m od poslední bóje,“ popsal průběh závodu Matěj Kozubek.

Většinu přípravy absolvoval doma a na přelomu února a března se vydal na tři týdny na soustředění do Turecka. Před odletem do Kataru si netroufal své umístění v Dohá odhadovat, ale nakonec mohl být spokojený. „Během celého závodu jsem se cítil dobře i když se poměrně dost boxovalo, aspoň během prvních 2 kol. Tím, že jsem měl dlouhou pauzu, kolem nového roku, tak potřebuji ještě potrénovat a snad se vrátím do stavu, kdy mě ty souboje nebudou stát tolik sil. A trochu mě mrzel ten finiš, kdy jsem viděl, že plavci před námi začínají poodjíždět, ale nemohl jsem přidat. Po doplavání jsem byl spokojený, když jsem zjistil, na jaké pozici jsem doplaval a že jsem porazil dost kluků, se kterými často závodím,“ uzavřel své povídání Matěj Kozubek.

Jeho reprezentační kolega Vít Ingeduld dokončil závod na 39. místě, minutu a půl za Kozubkem. Za vítězným Olivierem obsadil druhou příčku Kristof Rasovszky z Maďarska a třetí světový rekordman na patnáctistovce v krátkém bazénu Ital Gregorio Paltrinieri.

Alena Benešová předvedla v závodě žen výborný výkon, když ji od umístění v první desítce dělilo jen 13 sekund. V cíli se jako první ocitla Ana Marcela Cunha, na níže Benešová ztratila jen 19 sekund. Za favorizovanou vítěznou Brazilka dohmátla jako druhá Francouzka Oceane Cassignol a třetí pak Lea Boy z Německa.