Kubova1Simona Kubová v plavecké lize ISL pokračuje ve velké jízdě a své nejlepší představení si schovávala na první den semifinále. Česká reprezentantka v barvách týmu Tokio Frog Kings se v základní části ISL pravidelně pohybovala na medailových pozicích a své dnešní bronzové vystoupení na 50 metrů znak navíc ozdobila i českým rekordem 26.22. V českých tabulkách se její dosavadní rekordní čas 26.26 držel od prosince 2013. Kubová dnes přidala i dva štafetové starty na 4x100 metrů, které zvládla výborně, ale její kvarteta obsadila 7. a 8. místo.

Závod na 50 metrů znak přinesl zcela jedinečný průběh. Simona Kubová dohmátla ve fantastickém závodě na 3. místě, což se jí podařilo v letošním ročníku ISL už popáté a na nejkratší znakové trati podruhé. A co víc, Kubová dokázala zaplavat český rekord výkonem 26.22, kterým své dosavadní maximum z ME v krátkém bazénu v Herningu 2013 pokořila o 4 setiny sekundy. „Moc jsem si přála, abych rekord zaplavala, aby alespoň jednou v tabulkách byla Kubová (smích), ale nečekala jsem to. Po výjezdu jsem navíc prohmátla hladinu a v ten moment jsem si řekla, že prostě musím a vyšlo to. Jsem strašně šťastná, je to pro mě velký okamžik. Před sedmi lety jsem časem 26.26 vyhrála mistrovství Evropy a teď jsem schopná čas ještě překonat. To je úžasný!“ zářila nadšením Simona Kubová.

Punc mimořádnosti dodala závodu i Nizozemka Kira Toussaint z týmu London Roars, která časem 25.60 vytvořila nový světový rekord, letos v ISL vůbec první. Druhá byla v cíli Japonka Natsumi Sakai z týmu Tokia. „Kiře jsem gratulovala. Je to nářez, ale ona to už tři roky střílí kolem světového rekordu. Už několikrát plavala za 25.7, bylo jen otázkou času, kdy to dá. A dala to zrovna, bohužel pro náš tým, dneska,“ okomentovala rekordní zápis Kiry Toussaint česká rekordmanka.

V ženských štafetách na 4x100 metrů předvedla Simona Kubová výborné individuální časy, ale pro Tokio znamenaly týmové výkony jen 7. a 8. místo. V kraulové štafetě zaplavala Kubová na druhém úseku čas 53.89, což je její životní výkon a poprvé se dostala pod hranici 54 sekund. V součtu s dalšími třemi úseky ale štafeta Tokia skončila sedmá, ale vzhledem k nejrychlejšímu času historie týmu Energy Standard žádné body nezískala. Polohovou štafetu Kubová rozjížděla znakovým úsekem a stometrovou trať zvládla v kvalitním čase 57.17, který byl čtvrtým nejrychlejším. V cíli bylo kvarteto japonského týmu osmé, za které bralo 2 body. „Ve štafetě na 100 kraul jsem plavala 53.8, což je taky výborné. Byla jsem pak ale docela unavená,“ ohlédla se stručně za štafetovými závody úspěšná znakařka.

Simona Kubová opět v úvodní den prvního semifinále absolvovala náročný závodní program tří startů během hodiny, mezi nimiž byl jeden individuální a dva štafetové závody. Ve všech třech odvedla česká plavkyně skvělou práci, a dokonce si po sedmi letech připsala na znakové padesátce vylepšení vlastního českého rekordu. „Je to pro mě úplně nový formát soutěže, kdy během méně, než tří týdnů plavu pět dvoudenních závodů. Ale myslím, že je to dobrou přípravou, dobrým trenérským vedením tady v Budapešti a touhou překonávat si osobáky,“ zamýšlí se nad svými kvalitními výkony Kubová.

Kubová i další plavci měli po základní části tři dny volna. I během nich se ale trénovalo, aby byli všichni na víkendová semifinále co nejlépe připraveni. Plavkyně Slávie Chomutov se i díky „novým“ tréninkům odrazila až k českému rekordu. „Po čtvrtém závodě jsme měli jen tři dny volna. Já jsem doufala, že si první volný den dáme třeba 3-4 kilometry lehce, a my jsme plavali 6 kilometrů. Další den byla poměrně vysoká kvalita, ostře 50 metrů, 25 metrů, dost sprintů, necelé 4 kilometry a posilovna. Včera jsem měla už svůj trénink, který měl 2.3 km. Plavala jsem jen lehce se sprinty, odporovými pomůckami a vyšlo to. Vůbec to nechápu. Plavala jsem v tréninku strašně odlišně, než jsem byla zvyklá... a i to byla cesta. Je to úžasné,“ pochvaluje si trénink i závody v japonském týmu česká znakařka.

Pořadí na předních příčkách se v průběhu utkání několikrát přelévalo a Tokio se pohybovalo na 2. a 3. pozici, aby uzavřelo úvodní den na 3. místě. Ve vedení je tým Energy Standard před London Roard. Tokio ztrácí na postupovou druhou pozici 62 bodů, ale zítra je všechno otevřené.  „2. místo je daleko. Bohužel se Londýn hodně zlepšil a Energy Standard nebyl tak dominantní, jak jsme doufali. Uvidíme zítra,“ uzavřela hodnocení prvního dne Simona Kubová.