Kubova 1Světová plavecká liga ISL v Budapešti letos náramně svědčí. V dnešním vyvrcholení posledního utkání svého týmu Tokio Frog Kings v základní části soutěže si doplavala na 100 metrů znak opět pro třetí místo. Navíc ve vynikajícím čase 56.98 sekundy. Neobvykle dostala šanci i na trati 50 metrů motýlek, na níž skončila osmá. Japonskému týmu pomohla Kubová v konečném pořadí utkání ke druhému místu. Druhá Češka v ISL Anika Apostalon absolvovala dva starty. Na kraulové stovce si časem 53.09 zajistila velmi pěkné 5. místo a ve vyřazovacím závodě skins na 50 metrů volný způsob vypadla v prvním kole. S Torontem obsadila v pořadí utkání 4. místo.

Simona Kubová od druhého utkání Tokia v ISL sbírá na znakových tratích medailová umístění. Její dnešní bronzová příčka je třetí na stometrové trati a celkově čtvrtá. Poprvé se Kubové podařilo dosáhnout na stupně vítězů dvakrát v jednom utkání. Včera obsadila třetí pozici na padesátce a dnes v celkově devátém utkání ISL vylepšila svou bilanci dalším třetím místem.

Kubová se poprvé v průběhu ISL dostala na stovce pod hranici 57 sekundy, když v cíli se časomíra u jejího jména zastavila na hodnotě 56.98. Za svým vlastním českým rekordem zaostala elitní znakařka o 28 setin sekundy. Kubovou zdolaly jen vítězná Kanaďanka Kylie Masse (Toronto) a druhá Emily Seebohm z Austrálie (Energy Standard). „Jen pětkrát jsem plavala pod 57 sekund, takže čas je moc prima i s ohledem na to, že jsme závodili ráno, o to je to kvalitnější výkon,“ okomentovala své počínání na 100 metrů znak Simona Kubová.

V průběhu druhého dne utkání se Kubová ocitla i v neobvyklé roli, když plavala závod na 50 metrů motýlek, tedy na své doplňkové trati. Na 18 setin se česká reprezentantka přiblížila svému osobnímu maximu a v cíli jí časem 27.15 patřilo 8. místo. „Včera mě trenéři poprosili, jestli můžu plavat 50 metrů motýlek, protože chtěli pošetřit jednu závodnici, která vyhrála polohovku na 100 metrů a plavala skins, které rozhodují závod,“ vysvětlila svou účast na motýlkové padesátce Kubová, která dnes svému týmu získala 6 bodů a celkově v devátém utkání 15 a půl bodu.

Tokio si z utkání odneslo 2. příčku za vítěznými Energy Standard, ale do poslední chvíle muselo o svou pozici bojovat s domácím týmem Iron. Definitivně jasno bylo až po závěrečných skins, v nichž se body získávají v osmičlenném prvním kole, čtyřčlenném semifinále a finále určeném pro dvojici nejrychlejších. „Druhé místo je skvělé, ale byly to nervy. V této sezóně jsou tzv. jackpot points. Například na 50 metrů znak je to rozdíl 1.05 sekundy a všichni, kdo jsou ve srovnání s vítězem o 1.05 sekundy horší, tak vítěz získá jeho body. No a my jsme ztratili obrovské množství bodů na 50 metrů motýlek holek i kluků, protože Santos plaval na hranici světového rekordu a získal pro Iron 30 bodů a my bohužel nejsme ve skins tak silní. Ale nakonec to dobře dopadlo,“ uzavřela Simona Kubová.

Aniku Apostalon dnes tým Toronto Titans postavil do dvou individuálních závodů, ačkoli v předchozích duelech startovala výhradně ve štafetách. Už včera plavala česká reprezentantka kraulovou padesátku a dnes se představila na stejné trati ve skins a také na kraulové stovce. Právě stovka zastihla Apostalon ve výborné formě a časem 53.09 zařídila svému týmu 4 body za 5. místo. „Chtěla jsem zaplavat o něco rychlejší čas. Nasbírám síly a počkám na další šanci,“ konstatovala po závodě Anika Apostalon.

Skins jsou náročným závodem a Anika Apostalon byla v těžké pozici, protože do skins nastoupila poprvé. Sítem prvního kola bohužel neprošla, když časem 24.09 byla v cíli na 8. místě. Tíhu okamžiku si ale nepřipouštěla. „Skins neznamenají nějaký větší tlak než jiné závody. Jestli něco, tak padesátimetrové sprinty jsou tou nejlepší výzvou, kdy musíte za tak krátkou dobu sladit dohromady všechny detaily,“ popsala svůj pohled na skins závody česká plavkyně, která žije a trénuje ve Spojených státech. Pro Toronto „vyplavala“ Apostalon v devátém utkání celkem 5 a půl bodu. Kanadský tým skončil v pořadí utkání na 4. místě.

V základní části ISL, v níž každý tým soutěžil ve čtyřech utkáních, pomohla Simona Kubová Tokiu k 6. místu 51 body. Anika Apostalon přinesla sedmému Torontu 21 a půl bodu. Obě české reprezentantky se se svými týmy mohou těšit na víkendové semifinále.