ODM2024 banner 2

Seemanova BarboraSkvěle obsazená Velká cena Chomutova přilákala na start výrazné postavy českého plavání v čele se Simonou Kubovou, Barborou Seemanovou nebo Janem Mickou. V pestrém programu tří závodních bloků dosáhla bodově nejhodnotnějšího výkonu Barbora Seemanová na trati 400 metrů volný způsob, když zaplavala čas 4:11.16. Mezi muži zaznamenal Sebastian Luňák 780 bodů za výkon 1:57.56 na 200 metrů motýlek. Dařilo se také na stejné trati mužů Janu Mickovi kraulové čtyřstovce, Simoně Kubové na 200 metrů znak i Janu Šeflovi, který vládl sprinterům a na dvousetmetrové polohovce, tři triumfy si připsala Kristýna Horská.

Na Velké ceně Chomutova, která se plaval v krátkém bazénu, padlo celkem 10 rekordů mítinku. K výše zmiňovaným se přidali ještě Tomáš Franta na krátké polohovce a Jan Čejka naopak na nejdelší polohové trati 400 metrů. Sice bez rekordu VC Chomutova, ale třemi vítězstvími na všech třech prsařských tratích, na sebe upozornil kladenský junior Marek Souček a rovněž třikrát první Lenka Bešíková.

Podle tabulek FINA získala za svůj výkon nejvíce bodů Barbora Seemanová, která v Chomutově absolvovala jediný závod. Kraulová čtyřstovka se dvacetileté Seemanové povedla. Čas 4:11.16 má hodnotu 807 bodů a z podhůří Krušných Hor mohla odjíždět s pozitivními dojmy. „Jsem moc spokojená. I když jsem plavala jen jeden závod, tak mám z něj ale opravdu radost. Plavala jsem na dobrý pocit a soustředila se spíš na techniku než na rychlost a je z toho skvělý čas. Nejhodnotnější výkon závodu už je jen třešničkou na dortu a už se těším na další závody,“ popsala své chomutovské počínání Barbora Seemanová.

Nejvyšším počtem bodů mezi muži byl oceněn výkon Sebastiana Luňáka na 200 metrů motýlek. Nadějný motýlkář z USK Praha dohmátl v čase 1:57.56. Luňákův týmový kolega Jan Micka vyhrál v čase 3:51.88 závod na 400 kraul a zkusil si také krátkou (5. místo) a dlouhou polohovku, na níž obsadil třetí místo na Janem Čejkou a Pavlem Janečkem. Juniorský mistr světa Čejka pak přidal ještě vítězství na 100 metrů volný způsob. Jan Šefl se prosadil třemi nejrychlejšími časy, ale získal jen dvě prvenství. Na 50 metrů motýlek byl totiž jeho čas v rozplavbě rychlejší než vítěze finále Ondřeje Gemova, ale Šefl do finále nenastoupil. Dvě první místa tak zapsal na kraulové padesátce v polohovce na 200 metrů.

Právě polohový závod na 200 metrů svedl mezi ženami dohromady domácí Simonu Kubovou a Kristýnu Horskou. Kubová je v plné přípravě na své účinkování v letošní International Swimming League, kde poplave za japonský tým Tokio King Frogs. V cíli byla o dvě sekundy dříve Kristýna Horská, která kralovala také na tratích 50 a 200 metrů prsa. Na delší z obou tratí pak zaplavala druhý nejkvalitnější výkon mítinku s hodnotou 800 bodů. Simona Kubová si ze svých znakových tratích vybrala dvoustovku, na které s přehledem a v poklidu vyhrála výkonem 2:15.87.

Další produkt chomutovské znakařské líhně Tomáš Franta také vyhrál znakovou dvoustovku a vítězně se popasoval i s polohovým závodem na 100 metrů. Franta tak navázal na své celkové prvenství z červencového Corona Cupu.

Příští víkend bude česká plavecká elita opět v akci. V Pardubicích se koná ve dnech 26. a 27. září finále Mistrovství ČR družstev.