Lydie StepankovaPrvních mezinárodních závodů se o víkendu mohl v Budapešti zúčastnit český reprezentační tým v plavání. Na Margaretině ostrově se na otevřeném bazénu představili v mezistátním čtyřutkání společně s plavci Polska, Rakouska a domácího Maďarska. Český výběr nebyl v Budapešti v plné síle a obsadil čtvrté místo. Podle předpokladů vyhráli Maďaři v čele s hvězdami Katinkou Hosszú a Kristófem Milákem. Z české výpravy se nejvíce dařilo prsařce Lýdii Štěpánkové, která vyhrála padesátku a na dvoustovce skončila druhá.

Mezistátní čtyřutkání Maďarsko – Polsko – Rakousko – Česká republika slibovalo jedinečnou možnost konfrontace s velmi kvalitní konkurencí po měsících, kdy nebylo možné závodit a po dobu několika týdnů ani trénovat. Složení českého týmu ovlivnily pozměněné plány některých reprezentantů kvůli pandemii koronaviru a zrušení hlavních letošních soutěží. Proto v Budapešti chyběli mj. Tomáš Franta, Simona Kubová nebo Barbora Seemanová, kterou navíc trápí zdravotní problémy.  Šanci tak vedle zkušených Micky, Šefla, Janečka a Kolářové dostala nadějná generace úspěšných juniorů reprezentovaná Čejkou, Luňákem, Procházkou, Hlobeněm nebo Štěpánkovou. Společnými silami ostřílení reprezentanti i nastupující mladíci vybojovali celkem šest pódiových umístění. Po dvou si připsaly Lýdie Štěpánková a Anna Kolářová, po jednom medailovém úspěchu pak přidali parťáci ze stejné tréninkové skupiny Jaroslavy Passerové Micka s Luňákem.

Sedmnáctiletá prsařka z Pardubic Lýdie Štěpánková se s vervou chopila příležitosti a ukázala, že z ní roste kvalitní plavkyně. V Budapešti se postarala o jediné české vítězství, když v novém dorosteneckém rekordu 31.40 vyhrála závod na 50 metrů prsa. Výborně si vedla i na dalších prsových tratích. Na dvoustovce jí čas 2:33.16 vynesl na stříbrnou pozici a na stovce výkonem 1:10.28 jen o tři desetiny sekundy skončila těsně pod pódiem čtvrtá.

Anna Kolářová už má za sebou starty na evropských i světových šampionátech a v ženské části českého týmu byla nejzkušenější reprezentantkou. A její výkony tomu odpovídaly. Kolářové se dařilo hlavně na nejkratších sprinterských tratích. Na kraulové (čas 25.76) i motýlkové (27.10) padesátce shodně obsadila třetí příčku.

Nejhodnotnějšího bodového výsledku dosáhl na patnáctistovce Jan Micka. Nejlepší český plavec posledních let vedle tréninku zvládá i novou roli tatínka sedmitýdenní dcery Beáty a z Budapešti veze třetí místo za výkon 15:08.48, za který podle tabulek získal 892 bodů. Rychleji plavali jen domácí Kalmár a Rakušan Auböck. Na kraulové čtyřstovce skončil Micka pátý.

Sebastian Luňák sbíral pro český tým body na všech motýlkových tratích. Na té nejdelší na 200 metrů dosáhl až na třetí příčku za čas 1:58.35. Spokojený může být i se závodem na padesátce, na níž si na 6. místě výkonem 24.54 vylepšil osobní rekord.

Velmi dobré výkony předvedli také Jan Šefl, Tomáš Ludvík a Roman Procházka, kteří pomohli týmu čtvrtými místy. Šefl atakoval stupně vítězů na 50 metrů motýlek časem 24.12 a Ludvík na 200 metrů znak, když zaplaval výkon 2:01.91. Největší radost mohl mít ze čtvrtého místa Roman Procházka na kraulové padesátce, na níže se mu podařilo zaplavat osobní rekord.

V konečném pořadí se počítalo s jasným vítězstvím maďarského týmu. Nakonec Maďarsko skutečně vyhrálo, ale druhé Polsko dalo domácím plavcům pořádně zabrat. Třetí místo patří Rakousku a mladý český výběr skončil čtvrtý.