DSC03819První kolo evropského LEN Swimming Cupu, který se koná pod hlavičkou evropské plavecké federace, proběhlo o víkendu 24. - 26. ledna v Lucemburku. Mítinku s názvem Euro Meet se zúčastnilo také několik českých plavců a plavkyň. Mezi hvězdami evropského i světového plavání se medailové prosadili hned čtyři reprezentanti. Luňák, Micka, Seemanová a Horská se probojovali na stupně vítězů, do finálové osmičky pak nakoukli také Martina Elhenická a Pavel Janeček.

První den závodů se skvěle uvedli dva plavci z pražského oddílu USK - Jan Micka a Sebastian Luňák. Junior Luňák na motýlové dvoustovce prošel do finále, kde v čase 1:59,10 vybojoval stříbrnou medaili. Ve finále stejné disciplíny se představili také Pavel Janeček a Barbora Seemanová, kteří však výrazně zaostali za svými osobními rekordy a na stupně vítězů se nedostali. Kraulař Jan Micka si medailový úspěch připsal na své hlavní trati 1500 metrů volný způsob, když v čase 15:21,00 obsadil 3. místo téměř 28 sekund za Ukrajincem Romančukem, který zaplaval rekord závodu.

Bronz přidal Micka také druhý den na kraulové osmistovce, kde zaplaval čas 8:00,53. Vítězství si opět připsala ukrajinská plavecká hvězda Romančuk. Na kraulařských vytrvaleckých tratích se neztratila ani Martina Elhenická, která na 1500 metrů volný způsob zaplavala čas 17:06,90 a obsadila 5. místo. V sobotu vybojovala umístění na stupních vítězů také Barbora Seemanová, která se představila na kraulové dvoustovce. Seemanová zaplavala čas 1:59,65 a obsadila 3. místo, dvě sekundy od vítězné Bonnetové z Francie. Do finále se opět probojoval také Sebastian Luňák na 100 metrů motýl ale obsadil v A finále poslední 10. místo, medaile byla tentokrát daleko. Poslední sobotní českou finálovou účast zaznamenala Kristýna Horská, která vylepšila svůj osobní rekord na prsové dvoustovce a v čase 2:28,99 skončila na 4. místě.

Nejúspěšnějším dnem pro české barvy byla neděle, kdy se Barboře Seemanové podařilo vybojovat vítězství. Seemanová postoupila v neděli dvakrát do finále na 100 a 400 metrů volný způsob. Lépe se ji vedlo na delší trati, kde časem 4:11,96 obsadila 1. místo a svou soupeřku porazila o 4 setiny. Na stejné trati bojoval o další medaili také Jan Micka, ten ale nakonec skončil výkonem 3:52,72 na 4. pozici. Druhou českou nedělní medaili získala Kristýna Horská, které se znovu povedlo vylepšit svůj osobní rekord a v čase 2:13,88 vybojovala stříbro na polohové dvoustovce. Na této trati ji porazila pouze hvězdná Katinka Hosszú, kterou Horská na prsovém úseku dokonce stahovala.

Pro české barvy z toho bylo v Lucemburku celkem 6 medailí - 1 zlatá, 2 stříbrné a 3 bronzové. LEN Swimming Cup pokračuje na začátku dubna mítinkem Swim Cup v Eindhovenu, kde se opět představí také několik českých plavců. Ještě před tím ale vyvrcholí v českých bazénech mistrovství ČR družstev, které je vždy plné kvalitních výkonů.