SimonaKubovaSimona Kubová byla vyhlášena nejlepší českou plavkyní uplynulé sezony. Ve svazové anketě předčila loňskou vítězku Barboru Seemanovou, která letos skončila druhá. Třetí místo v hlasování trenérů a funkcionářů obsadil kraulař Jan Micka. Oceněni byli i juniorský mistr světa Jan Čejka a čtvrtí z mistrovství světa v Koreji dálkový plavec Matěj Kozubek a extrémní skokan do vody Michal Navrátil. Výsledky všech kategorií byly oznámeny na slavnostním vyhlášení ankety v Prague Congress Centru.

Simona Kubová ovládla anketu pošesté v kariéře (2009, 2010, 2012, 2013, 2017, 2019). Předchozích pět primátů získala ještě pod dívčím jménem Baumrtová. 28 letá znakařka z Chomutova už celé desetiletí patří do světové znakařské špičky. Na mistrovství světa v Kwangdžu ji na znakové stovce dělilo na 9. místě jen 8 setin sekundy od postupu do finále. Na padesátce pak k finále scházelo 12 setin a skončila desátá. Parádní momenty prožívala i na začátku prosince na evropském šampionátu v krátkém bazénu v Glasgow, kde všechny své starty na třech znakových tratích proměnila v 5. místo. Nejblíže medaili byla Kubová na padesátce, kde jí chybělo k bronzu jen 16 setin sekundy. Velké pocty se dostalo Simoně Kubové na podzim, když se jako členka týmu DC Trident zúčastnila nové plavecké série International Swimming League. V roce 2020 bude upínat svou pozornost k olympijskému Tokiu, kam už má splněný limit.

Cenu pro nejlepšího juniora si odnesl juniorský mistr světa a Evropy Jan Čejka. Mladý pardubický znakař se nejprve radoval v Kazani v českém rekordu 1:57.51 z titulu mistra Evropy juniorů na dvoustovce a jen setinu zaostal za olympijským A limitem pro Tokio. Současně obohatil svou sbírku medailí o bronz na poloviční trati. Vrchol fantastického Čejkova léta nastal na konci srpna v Budapešti, kde se stal na znakové padesátce rovněž v českém rekordu 25.08 juniorským mistrem světa.

Skvělá 4. místa na mistrovství světa přinesla ocenění i Matěji Kozubkovi a Michalu Navrátilovi. Matěj Kozubek prožil na otevřené vodě pohádkovou sezónu. Změny v přípravě a úprava jídelníčku přinesly vytrvalci z Bohemians Praha vynikající výsledky. Mezi nimi ční 4. místo na 5 km na mistrovství světa v Koreji, kde doplnil svou sbírku úspěchu ještě o 11. místo na 25 km a o 16. příčku na desítce. Navíc jako první český plavec vyhrál celkovou klasifikaci Evropského poháru s názvem LEN Open Water Cup, k němuž mu dopomohly zejména 2. místo na závodech v Barceloně a 4. místo v Kodani. Za pozornost rozhodně stojí i 8. místo na Balatonu a 9. příčka na Tchajwanu ve Světovém poháru a také 11. pozice na premiérových světových plážových hrách v Dauhá.

Extrémní skokan Michal Navrátil na mistrovství světa v Kwangdžu obhajoval stříbro z Budapešti 2017 a i v Koreji útočil na medaili, aby nakonec obsadil 4. místo. Stejnou příčku si vyskákal i na Světovém poháru v Číně. Během sezóny se účastnil se hlavně série Red Bull Cliff Diving, v níž na konci sezóny obsadil celkově 5. místo, když jeho nejlepším výsledkem bylo bronzové umístění na závodech v Itálii. Ve světovém pořadí, které zahrnuje závody z celé sezóny, skončil Michal Navrátil čtvrtý.

O nové členy byla rozšířena i Síň slávy. Mezi plavecké legendy vstoupili vytrvalec a zimní plavec Jan Novák a kraulař Jindřich Vágner. Jan Novák proslul svými úspěšnými pokusy o přeplavání kanálu La Manche a také přeplaváním jezera Bajkal a sibiřské řeky Angary při venkovní teplotě 20 stupňů Celsia. Jindřich Vágner překonal v 60. letech celkem 37 československých rekordů. Vágner startoval na mistrovství Evropy 1962 v Lipsku a na olympijských hrách v Tokiu 1964 se probojoval do semifinále na kraulové stovce. Od konce 60. let žil v Austrálii.

Speciální cenu za mimořádný výkon v dálkovém plavání obdržela Markéta Pechová, která jako první handicapovaný plavec překonala kanál La Manche. Zákeřná nemoc ji už v dětském věku připravila část plíce a vedla k amputaci pravé nohy ve stehně. Ale ani nepřízeň osudu ji nepřipravila o naplnění svého snu. Původně se věnovala atletice, ale našla se až v plavání. Usmyslela si, že přeplave slavný kanál La Manche. 25. srpna 2019 se Markéta Pechová vydala na trasu z britského Doveru a k francouzským břehům doplavala v čase 12 hodin a 31 minut. Její výkon je zcela jedinečný nejen v naší zemí, ale i ve světovém měřítku.