OW Doha CZE teamV Dohá se konají premiérové Světové plážové hry a nechybí na nich ani čeští dálkoví plavci. Pro muže i ženy byl připraven závod na 5 kilometrů. Nejvíce se v Kataru dařilo Matěji Kozubkovi, který obsadil 11. místo. Druhý z českých plavců Vít Ingeduld skončil patnáctý. V ženském závodě se představila Alena Benešová, která doplavala na 17. místě. Prvními vítězi Světových plážových her v dálkovém plavání se stali Ital Marcello Guidi a Ana De Jesus Soares z Brazílie.

Před týdnem skončilo v Dohá mistrovství světa v atletice, kde mimo klimatizovaný stadión vládly extrémní klimatické podmínky. Obrovské vedro ničilo účastníky vytrvaleckých disciplín v běhu a chůzi. Horko trápilo v Dohá i dálkové plavce, kteří svůj závod absolvovali v zátoce Katara Beach v dosahu místních mrakodrapů. Teplota vody 32 stupňů Celsia jasně ukazuje na náročné podmínky. „Bylo to těžké úplně pro všechny. Dva dny byla vždy při ranním tréninku hladká hladina, dnes se ale objevily velmi slušné vlny a ve vodě plavci narazili i na medúzy. Technická komise Mezinárodní plavecké federace FINA si uvědomila náročnost podmínek a povolila krmení. Nikdo s tím ale nepočítal, takže občerstvení se předávalo závodníkům z ruky do ruky. Muži pravidelně všichni pili, ženy naopak vůbec,“ přibližuje složité podmínky přímo z Kataru reprezentační trenér Jan Srb.

V mužském závodě na 5 kilometrů mělo české plavání dvojnásobné zastoupení. Na lepší výsledek dosáhl čtvrtý z červencového mistrovství světa v Koreji Matěj Kozubek, který v závěru dlouhé sezóny znovu atakoval elitní desítku. Vítěz celkového pořadí letošního Evropského poháru v cíli dohmátl na 11. místě se ztrátou 36 sekund na vítězného Itala Guidiho. O dalších sedm sekund později se v cíli objevil na 15. místě i druhý z Čechů Vít Ingeduld. Mezi ženami se pokoušela o co nejlepší výsledek Alena Benešová, kterou v prvních měsících roku brzdily v přípravě zdravotní problémy. V Dohá se umístila ve druhé desítce pořadí na 17. příčce. „Plavalo se v docela rychlém tempu. Matěje trefila do paže medúza, což není pro nikoho příjemné. Čekali jsme o něco lepší umístění, ale nakonec jsme rádi, že jsou všichni naši plavci v pořádku,“ zhodnotil vystoupení českého plaveckého týmu na Světových plážových hrách Jan Srb.