ISL Kubova Apostalon LedeckyIndianapolis ve Spojených státech amerických mělo tu čest uspořádat první mítink nové mezinárodní plavecké ligy International Swimming League (ISL). Během dvou dnů bylo k vidění celkem 37 disciplín včetně 5 štafet, na startu stálo několik olympijských vítězů a světových rekordmanů. Simona Kubová a Anika Apostalon, reprezentující tým DC Trident, se shodně představily při čtyřech startech a pro tým DC Trident společně vybojovaly v součtu 25,5 bodů. První kolo International Swimming League ve skupině A nakonec ovládl tým Energy Standard, který získal 539 bodů, tým DC Trident skončil třetí.

Nový formát plaveckých závodů přinesl na plavecký bazén mnoho nových prvků, a především velkou show. Za zmínku například stojí živá hudba v podání DJ přímo na startovní plošině, vtipné nástupy týmů v overalech podobných těm, které nosí astronauti, a také týmové "střídačky". Nejúspěšnějšími plavci prvního kola byli Sarah Sjöströmová, jejíž bodový zisk se vyšplhal na 55,5 bodů, a Chad Le Clos, který pro tým Energy Standard vyplaval 43 bodů. První kolo ISL tak ovládl právě evropský tým Energy Standard se ziskem 539 bodů. Druhé místo obsadil americký tým Cali Condors díky nasbíraným 457 bodům a třetí skončil tým s českými závodnicemi DC Trident, který o 30 bodů pokořil tým s kapitánkou Federicou Pellegriniovou Aqua Centurions.

Obě české plavkyně, Simona Kubová a Anika Apostalon, si v prvním závodě skupiny A připsaly 4 starty. Znakařka Kubová měla první den na programu 50 a 200 metrů znak. Lépe se ji vedlo na sprinterské padesátce, kde v čase 26,92 vybojovala 2. místo a tedy 7 bodů do týmového hodnocení. Na delší trati zaplavala výkon 2:07,12 a obsadila v nabité konkurenci sedmou příčku. Druhý den si česká znakařská rekordmanka Simona Kubová dvakrát zaplavala znakovou stovku. Nejprve v polohové štafetě žen na 4x100 metrů, kde svůj úsek zvládla v čase 58,19 a štafeta týmu DC Trident obsadila 4. místo. Zhruba 20 minut po štafetě pak byl na programu individuální závod na 100 metrů znak, kde Kubová zaplavala téměř identický výkon 58,22, obsadila 6. pozici a pro svůj tým zajistila další 3 body.

„Jsem moc spokojená se znakovou padesátkou. S tím, že jsem skončila na 2. místě a dokázala pro tým vybojovat hodně bodů, a také s tím, že jsem obě stovky zaplavala skoro stejně, i když mezi nimi bylo opravdu málo času. Strašně rychle to uteklo, byl to opravdu fofr. Atmosféra byla úžasná, hlavně v závěru mítinku, kde jsme se s Aqua Centurions přetahovali o každý bod. Až se dám zdravotně dohromady, tak to budu v Itálii určitě vnímat ještě lépe, jsme skvělý kolektiv," hodnotila první mítink Simona Kubová a prozradila, co se ji na závodech nejvíce líbilo: „Rozhodně povzbuzování a úžasně optimistické naladění trenérů a naší šéfky Kaitlin Sandeno. I když se něco nepovede podle představ, stejně vždy hodnotí něco kladného. Na týmových schůzkách nehodnotíme výsledky, ale máme říct jednu věc, která se nám povedla a jednu osobu, která nás inspirovala, nebo na kterou jsme pyšní. Nic negativního, skvělá změna!"

Druhá česká zástupkyně Anika Apostalon byla nejprve finišmankou štafety DC Trident na 4x100 metrů volný způsob žen, která obsadila třetí příčku. Následně se kraulařská specialistka představila ve sprintu na 50 metrů, který proletěla výkonem 24,64 a svému týmu přispěla třemi body za 6. místo. Druhý den se pak Apostalon představila na kraulové stovce a opět přinesla DC Trident 3 body za 6. pozici, když dohmátla v čase 53,87. Poslední svůj start pak zaznamenala ve smíšené kraulové štafetě na 4x100 metrů, kde měla opět na starost závěrečný úsek.

Druhé kolo ISL se uskuteční už za týden v italské Neapoli, kam se závodníci přesunuli hned po závodech v Indianapolis. Jednotlivé týmy se teď budou připravovat společně a následující víkend si to opět rozdají o body potřebné k postupu do finále v Las Vegas.

Mezinárodní plavecká liga se skládá celkem ze 3 kol. V prvním kole se na dvou závodech představí každá skupina, jednou v USA a jednou v Evropě. V druhém kole se uskuteční derby a utkají se v něm proti sobě americké týmy napříč skupinami a ve druhém derby všechny evropské týmy. Do finálového kola, které se koná 20. a 21. prosince v Las Vegas, se pak kvalifikují dva nejlepší týmy Evropy a dva nejlepší týmy USA. Všechny závody vysílá na svých kanálech Eurosport.