MickaLunakSPBudapestMaďarská Duna Aréna v Budapešti hostila čtvrté kolo Světového poháru v plavání, který se letos plave v padesátimetrovém bazénu z důvodu možnosti plnění olympijských limitů. Závodů se zúčastnilo také pět českých reprezentantů v čele s českým rekordmanem, dvojnásobným olympionikem Janem Mickou. Ten potvrdil své kvality a z Maďarska si odváží stříbro a bronz ze závodů na 1500 a 400 metrů volný způsob. Třetí českou medaili vybojoval jeho oddílový kolega, junior Sebastian Luňák na motýlové dvoustovce.

Jan Micka nastupoval na kraulovou čtyřstovku s šestým nejlepším přihlášeným časem. Už v rozplavbách ale ukázal, že se s ním musí v boji o medaile počítat, když do finále prošel ze 3. pozice. Ve finále vybojoval čtvrté vítězství v řadě litevský závodník Danas Rapšys. Český rekordman za ním zaostal o 1,74 sekundy a v čase 3:50.83 vybojoval první letošní českou medaili ze Světového poháru. V dalším programu nastupoval Micka ke svému hlavnímu závodu na 1500 metrů volný způsob, kde mu největším soupeřem byl Němec Florian Wellbrock. Až do 1200 metrů plavali oba závodníci bok po boku a rozdíl mezi nimi byl v řádu desetin sekund, pak ale letošní mistr světa nepatrně zrychlil a tento nástup bohužel český olympionik už nezachytil. Wellbrock tak jako jediný dohmátl v čase pod 15 minut a bral zlato výkonem 14:57.83, Micka zaplaval čas 15:03.19 a do své sbírky přidal stříbro.

„Po měsíci volna a následně měsíci trénování jsem hodně spokojený s dosaženými časy, hlavně na čtyřstovce. Na patnáctistovce jsem čekal podstatně lepší čas, protože jsem měl od začátku závodu pocit, že plaveme hodně rychle. I tak je ale čas 15:03 na začátek sezóny skvělý, obzvlášť když jsem stejné časy plaval v červnu na Mare Nostrum v Barceloně," hodnotil své vystoupení Jan Micka a dodal: „Pro mě tyhle výsledky znamenají velkou motivaci do další práce. Už teď se nemůžu dočkat dalších závodů, nejprve mne čekají Plzeňské sprinty, a pak další kolo Světového poháru v Dauhá."

Na skvělé výkony z juniorského světového šampionátu v Budapešti navázal 17letý Sebastian Luňák. Na motýlové stovce nejprve obsadil 10. místo a časem 54.18 zaostal za finálovou osmičkou o 33 setin. Vše si ale vynahradil na dvojnásobné trati, kde v rozplavbách zaplaval jako jediný čas pod 2 minuty a postoupil do finále z 1. pozice výkonem 1:59.44. V něm pak Luňák dlouho bojoval o zlatou medaili, nakonec mu k prvenství scházely pouhé 4 setiny sekundy. Velmi vyrovnaný závod ovládl Maďar Biczo, o 2 setiny před Rusem Pakhomovem a o další 2 setiny zpět doplaval na bronzové příčce časem 1:58.71 český junior.

„Výkony jsou na začátek nové sezony velmi pěkné. Doufal jsem, že se mi podaří projít do finále, ale medaili jsem vůbec nečekal. Jsem strašně rád, že jsem si mohl zaplavat proti tak silným soupeřům, je to velká zkušenost. Bohužel to ale pro mne byl letos poslední závod Světového poháru, teď mne čekají závody v Čechách, nejprve Velká cena Prahy a pak Plzeňské sprinty," ohlédl se za svými výkony Luňák a nastínil své další plány.

O postup do finále bojovala na třech tratích také kraulařská specialistka Anna Kolářová. Ve všech svých závodech (50 a 100 m volný způsob a 50 m motýlek) ale skončila na 11. místě. K finále měla nejblíž na kraulové padesátce, kde ji při zaplavaném času 26.03 chybělo 20 setin sekundy. Semifinálové umístění pak vybojoval také prsař Filip Chrápavý, který skončil na prsové dvoustovce šestnáctým výkonem 2:20.69. Světový pohár v plavání pokračuje již za týden v německém Berlíně. Na startu bude opět několik českých závodníků včetně účastníků posledního mistrovství světa Barbory Seemanové a Tomáše Franty.