Kozubek TchajwanDalší výborné umístění mezi absolutní elitou dálkových plavců si připsal Matěj Kozubek. Český reprezentant se představil na Světovém sérii na Tchajwanu a v závodě na 10 kilometrů obsadil 9. příčku. Čerstvý vítěz celkového pořadí Evropského poháru se tak znovu na mezinárodní scéně umístil v první desítce a potvrdil, že letošní sezóna je pro něho nejlepší v kariéře.

Matěj Kozubek už na Tchajwanu plaval před dvěma lety na Světové Univerziádě. I když se závod Světového poháru uskutečnil v jiné lokalitě, tak neletěl do neznámého prostředí. „Voda v jezeře měla 26,5 °C, vzduch ráno před startem 28,“ přiblížil podmínky, ve kterých se plavalo, Matěj Kozubek.

Na jezeře Sun Moon Lake se Světová série plavala na pět dvoukilometrových okruhů a po většinu závodu se Kozubek držel na předních pozicích ve skupině hlavních favoritů.

„Závod začal pomalu a lehce se stupňovalo. Závodit se začalo kolem půlky čtvrtého z pěti kol. Po posledním občerstvení jsem se vrátil až téměř na konec balíku. Ani díky mnoha různým pokusům se mi nepodařilo dostat se úplně přes brazilského soupeře Allana de Carma. Půl kola před cílem byl jeden z hlavních nástupů, ten Brazilec nezachytil a ať jsem se snažil sebevíc, tak ani já, protože když jsem se dostal částečně před něj, přišlo mi jako by mi naschvál bránil v jejich chycení. Brazilce jsem setřásl asi 500 metrů před cílem, ale to už jsem nebyl schopný nikoho dalšího dohnat,“. V závěru Matěj Kozubek dokázal zabojovat a doplaval na 9. místě v čase 1:57:26 se ztrátou 54 sekund na vítězného Nicholase Slomana z Austrálie. Druhý skončil další Australan Paul Hayden Cotter a třetí Ital Matteo Furlan. Ženský závod, který vyhrála Brazilka Ana Marcela Cunha, se uskutečnil bez české účasti.

Devátým místem na Tchajwanu navázal Kozubek na své letošní skvělé výsledky. Mezi nimi vyčnívá 4. místo na mistrovství světa na 5 kilometrů a dále pak 2. příčka na Evropském poháru v Barceloně a 4. místo také na Evropském poháru v Kodani, čímž si jako první český dálkový plavec zajistil v Evropském poháru celkové prvenství.