Kozubek 5 km 7V Račicích na mistrovství České republiky v dálkovém plavání potvrdil Matěj Kozubek pozici krále letošní sezóny. Čtvrtý z mistrovství světa v Koreji zvítězil na tratích 5 a 20 kilometrů, když v obou závodech odsunul na druhé místo svého dlouholetého rivala Víta Ingedulda. Kozubek byl také členem zlatého kvarteta TJ Bohemians Praha, které ovládlo závod štafet na 4x1.25 kilometru. Mezi ženami získaly mistrovské tituly Lucie Zubalíková na pětikilometrové trati a Lenka Štěrbová na dvacítce.

Matěj Kozubek měl v závodě na 5 kilometrů vedle dálkových plavců specialistů za soupeře i českého rekordmana na tratích 400, 800 a 1500 metrů volný způsob Jana Micku, který otestoval své vytrvalecké schopnosti po návratu z dovolené. Kozubek vyhrál s náskokem tří sekund před Ingeduldem, Micka na třetím místě ztratil na vítěze 12 sekund. I na dvaceti kilometrech se radoval Matěj Kozubek. Plavec Bohemians Praha v račické Labe Areně předčil Víta Ingedulda o minutu a 12 sekund, třetí skončil Martin Straka.

Na pětikilometrové trati mezi ženami zaskočila favoritky v čele s Alenou Benešovou Lucie Zubalíková, která zná prostředí račického umělého kanálu z nedávného mistrovství Evropy juniorů. Zubalíková vyhrála před další juniorkou Julií Pleskotovou, obě nejlepší z mistrovského závodu jsou ročník narození 2002. Třetí skončila reprezentantka a účastnice MS v Kwangdžu Lenka Štěrbová. Další účastnice světového šampionátu Alena Benešová, která před rokem obsadila na mistrovství Evropy v Glasgow 6. místo, neměla svůj den a v cíli se objevila jako pátá. Závod na 20 kilometrů už dopadl podle předpokladů, když Lenka Štěrbová s jasným náskokem zvítězila před Pavlínou Soukupovou a Sárou Doležalovou.

V sobotu byl na programu také mistrovský závod štafet na 4x1.25 kilometru, ke kterému nastoupily týmy složené z 2 mužů a 2 žen. V polovině závodu bylo ve vedení kvarteto Kometa Brno A (Zubalíková, Ingeduld, Benešová, Peciar), pak ale štafeta Bohemians Praha nasadila své muže, kteří ji dostali do popředí. Štafeta ve složení Štěrbová, Pleskotová, Štěrba, Kozubek závod nakonec ovládla v čase 58:31,9, 17 sekund před brněnskou Kometou. Bronz si odvezla štafeta Bohemians Praha "B" ve složení Štěrbová M., Straka, Ulipová, Renc.