CejkaMSJČtvrtý den světového juniorského šampionátu v Budapešti se češti zástupci představili dvakrát ve finále. Na znakařské padesátce zazářil Jan Čejka, který dohmátl v novém českém rekordu 25,08 a vybojoval vůbec první juniorský titul mistra světa v české historii. Štafeta juniorů na 4x200 metrů volný způsob ve složení Luňák, Procházka, Hlobeň, Štemberk zaplavala seniorský rekord České republiky a ve finále skončila na skvělém 5. místě časem 7:22,70.

Pardubický znakař Čejka překonal český rekord dospělých na 50 metrů znak už ve včerejších rozplavbách, když dohmátl v čase 25,32 a do semifinále postupoval jako první. V semifinálovém boji národní maximum opět posunul a výkonem 25,22 postoupil mezi 8 nejlepších ze 3. místa. Před finále sliboval, že do padesátky vloží všechny síly a doufal v dobrý výsledek. Nevysloveným tajným přáním byla medaile. I když padesátky jsou vždy velmi vyrovnané, Čejka tu znakovou ovládl stylem start-cíl. Perfektní výjezd a fantastický dohmat byly hlavním klíčem historického úspěchu. Osmnáctiletý znakař z Pardubic, který se připravuje pod vedením Martina Kratochvíla, se stal vůbec prvním českým juniorským mistrem světa a ke zlatu znovu přidal také český rekord výkonem 25,08! „Jsem strašně překvapený, že jsem vyhrál. Věděl jsem, že abych měl nějakou šanci na medaili, musí mi všechno vyjít a zdá se, že se to opravdu podařilo. Je to vůbec první zlatá medaile pro Českou republiku na takhle velké akci, takže jsem opravdu hrdý," mluvil s dojetím Čejka po finálovém závodě.

Po dorosteneckém rekordu Adama Hlobeně v sólové kraulové dvoustovce a skvělých osobních rekordech Jakuba Štemberka, Romana Procházky a Sebastiana Luňáka byla velká finálová očekávání také ve štafetě na 4x200 metrů volný způsob. V dopolední rozplavbě čeští junioři dlouho vedli, finišman Procházka nakonec dovedl české kvarteto do cíle ve skvělém čase 7:22,48. Tento čas je novým českým seniorským rekordem a navíc české juniory posunul do finále z 5. místa. V něm štafeta ve stejném složení v podstatě zopakovala dopolední výkon a obsadila konečnou 5. pozici časem 7:22,70.