Jan Cejka MSJ 50sfMistrovství světa juniorů v plavání, které se letos koná v maďarské Budapešti, je ve své polovině. V prvních třech dnech se české výpravě, která čítá 10 závodníků, podařilo vybojovat 1 finále, 5 semifinále a další 2 semifinálová umístění. Jan Čejka dvakrát překonal rekord ČR na znakové padesátce a kvalifikoval se do finále. Adam Hlobeň a Sebastian Luňák posunuli dorostenecká maxima na tratích 200 metrů kraul a 100 metrů motýlek.

Největší naděje se před startem MS juniorů vkládaly do čerstvého juniorského mistra Evropy Jana Čejky. Pardubický znakař se na šampionátu nejprve představil na znakové stovce. V rozplavbách zaplaval čas 55.47 a do semifinále postoupil jako devátý. V semifinále svůj čas sice vylepšil na 55.01, ani to však na postup mezi 8 nejlepších o 21 setin nestačilo a Čejka obsadil 9. místo. S velkým odhodláním následně novopečený evropský šampion vstupoval do znakařské padesátky. Čejka na této trati hned dvakrát posunul český seniorský rekord a z tabulek vymazal Tomáše Frantu. Do semifinále postupoval z 1. pozice časem 25.32, odpoledne v semifinále byl ještě rychlejší a do finále, které je na programu v pátek, prošel jako třetí výkonem 25.22! „Jsem zatím velmi spokojený, hlavní je pro mne pořád dvoustovka. Finále už mám a moc se na něj těším. Plave se mi tady dobře, dám do toho všechno a doufám, že to dobře dopadne," hodnotí své dosavadní vystoupení znakař Čejka.

Svou hlavní trať 50 metrů prsa už má za sebou Lýdie Štěpánková. V prsařském sprintu dvakrát zaplavala čas 31.88, který je 26 setin za jejím osobním rekordem. Na postup do semifinále ji to stačilo, k proniknutí do finálové osmičky ale bylo potřeba plavat 31.70 a Štěpánková tak skončila na 10. místě. Nadějná prsařka z pardubického oddílu se do semifinále probojovala také na dvojnásobné distanci, nicméně ani tam se ji nepodařilo atakovat svůj osobní rekord a časem 1:09.99 skončila šestnáctá. „Čekala jsem o něco víc především na stovce prsa, ale jsem víceméně spokojená. S trenérem jsme se připravovali na MEJ, které nám vyšlo, světový šampionát už byl navíc. Atmosféra je tady naprosto skvělá, sešel se tu parádní tým a jsem moc ráda, že jsem jeho součástí," ohlédla se za svými výkony Lýdie Štěpánková.

Dva české dorostenecké rekordy padly druhý den šampionátu. Adam Hlobeň se představil na 200 metrů volný způsob a v dopoledních rozplavbách dohmátl v čase 1:49.44. Tímto časem vymazal z juniorských tabulek rekordní výkon české plavecké legendy Květoslava Svobody, který na této trati držel rekord od roku 2000. Hlobeň na dvoustovce obsadil 10. místo, které by znamenalo postup do semifinále, ale na světovém juniorském šampionátu se na tratích 200 metrů a delších plave pouze finále. Do semifinále motýlové stovky proklouzl Sebastian Luňák, který svůj osobní rekord vylepšil téměř o vteřinu a časem 53.52 překonal národní dorostenecké maximum Jana Šefla. Luňák na setinu stejný výkon zopakoval také v semifinále a v celkovém pořadí skončil na 14. pozici. Zatím poslední semifinálové umístění vybojoval v novém osobním rekordu chomutovský Jakub Štemberk. Ten na trati 200 metrů polohový závod zaplaval čas 2:03.75 a obsadil 16. místo.