Bursa EYOF bronzOd pondělí 22. do pátku 26. července proběhl Evropský olympijský festival mládeže, vrchol letošní sezony pro reprezentační tým mladších juniorů.  Letos se EYOF konalo v ázerbajdžánskému Baku, kam se po čtyřech letech vrátila multisportovní událost, když tu v roce 2015 proběhly vůbec první Evropské hry. Do Baku odcestavl český tým 3 plavců a 5 plavkyň. Bronzovou medaili a dvojnásobnou účast ve finále vybojoval Jakub Bursa, který na polohové čtyřstovce vylepšil český dorostenecký rekord. Do finále postoupila také Jana Přibylová na prsové stovce.

Jakub Bursa do Baku již odcestoval s medailovými ambicemi. V letošní sezoně výrazně vylepšil svůj osobní rekord na 400 m polohový závod a přihlášen byl jako třetí. Na EYOF se ale nejprve představil na poloviční trati a již v ní postoupil do finále. Na polohové dvoustovce zaplaval osobní maximum 2:04,57 a dohmátl jako pátý. Polohová čtyřstovka byla na programu až poslední den. Do finále Bursa postoupil třetí časem 4:27,44. V něm pak předvedl skvělý výkon, když svůj osobní rekord posunul o 3 sekundy a dohmátl na skvělém 3. místě v čase 4:24,21. Tímto výkonem Bursa vylepšil také český dorostenecký rekord Marka Osiny z roku 2015, který byl zaplaván také právě v Baku na Evropských hrách. „Jsem strašně spokojený, medaile byla velký cíl. Věděl jsem, že patřím mezi kandidáty na medailové umístění, ale konkurence byla veliká, což bylo poznat už na poloviční trati. Zisk téhle medaile pro mne znamená obrovskou motivaci do další sezony, kde se budu pokoušet kvalifikovat na seniorské mistrovství Evropy a následně na juniorský evropský šampionát, který je hlavním cílem pro rok 2020,” popisoval po závodě liberecký polohovkář Jakub Bursa.

Třetí finálovou účast na EYOF vybojovala pro český tým prsařka Jana Přibylová. Ta nejprve skončila 13. v semifinále na prsové dvoustovce v čase 2:38,31. Lepší výkon si schovala na poloviční trať, na které splnila limit, který ji účast v Baku zaručil. V disciplíně 100 m prsa Přibylová zaplavala nový osobní rekord 1:11,20 a postoupila mezi 8 nejlepších. V pátečním finále pak dohmátla v čase o něco pomalejším 1:11,93 a skončila na 8. místě.

Do semifinále postoupili v Baku další čtyři plavci a všem postup mezi šestnáct nejlepších přineslo vylepšení jejich osobních rekordů. Hned úvodní den festivalu vybojovali postup Terezie Kinterová na motýlové dvoustovce, která nakonec skončila čtrnáctá, a Vojtěch Matula na 100 m znak, který doplaval dvanáctý. Matula přidal semifinále na znakové dvoustovce, kde se umístil lépe a vybojoval 10. pozici. Závěr šampionátu se vydařil Natálii Tužilové, která také vybojovala dva semifinálové postupy. Lépe se ji dařilo na 100 m znak, kde skončila třinácta. Na kraulové padesátce doplavala těsně za svým osobním rekordem a skončila na 16. místě. Poslední semifinalistkou byla na EYOF Kamila Javorková, která se mezi šestnácti nejlepšími závodnicemi představila na 200 m polohový závod a obsadila 15. příčku.

Několik dalších postupů našim plavcům v Baku uteklo z důvodu, že na EYOF může postoupit do semifinálových a finálových bojů pouze jeden závodník za stát. Nicméně i tak byl letošní Evropský olympijský festival mládeže pro plavce úspěšný a po dvou letech, kdy bronzovou medaili získal letošní juniorský mistr Evropy Jan Čejka na EYOF v maďarském Györu, český tým mladších juniorů opět přivezl bronzovou medaili.