OpenWater MS 2019 15Dálkoví plavci uzavřeli svůj program na mistrovství světa v plaveckých sportech v Kwangdžu nejdelším závodem na 25 kilometrů. České barvy hájili Matěj Kozubek a Lenka Štěrbová. Matěj Kozubek završil pro něho mimořádně úspěšný šampionát dalším kvalitním výkonem a výborným umístěním, když doplaval na 11. příčce. Lenka Štěrbová obsadila 15. místo. Mistry světa jsou stejně jako před dvěma lety Francouz Axel Reymond a Ana Marcela Cunha z Brazílie.

Matěj Kozubek si v závodě, který provázely zejména kvůli silnému větru nesmírně složité klimatické podmínky, vedl od začátku opět velmi aktivně. Ve startovním poli se objevilo 24 plavců, z nichž dva z favoritů Marc-Antoine Olivier z Francie a Maďar Kristof Rasovszky závod nedokončili. Matěj Kozubek, který dosáhl na úvod mistrovství světa životního výsledku, když skončil čtvrtý na pětikilometrové trati, často udával tempo hlavní skupiny a dlouhé minuty se pohyboval na vedoucí pozici. „Taktika byla jako vždy, držet se co nejdéle v balíku a zaútočit. Matěj tradičně nemá rád úplně volné tempo, tak klidně tahá. V průběhu závodu začaly chodit výhružné korejské SMS, že počasí je strašné a mohla by hrozit dokonce i evakuace obyvatel, že se blíží orkán a mohlo by jít o život. Takže někteří volili taktiku být na mezičasech na čele, kdyby byl závod předčasně ukončen. I proto Matěj tři kola vedl a pro nás to byl nádherný pohled,“ vysvětlil taktický záměr reprezentační trenér Jan Srb.

Závěr závodu pak přinesl velmi dramatické momenty. Na špici se rozpoutal vyrovnaný souboj o zlato, který nakonec vyzněl pro Francouze Reymonda, který druhého Běljajeva z Ruska porazil o pouhé 3 desetiny sekundy. Matěj Kozubek nakonec vydřel 11. místo, když klíčové okamžiky nastaly pro českého reprezentanta v osmém kole. „V osmém kole zabral Maďar Gergély Gyurta a Matěj se ho pokusil stíhat, čímž se svými slovy odvařil. Kolo před cílem pak Maďar odpadl a skončil jedno místo před Matějem,“ popsal závěr závodu Jan Srb.

Lenka Štěrbová absolvovala na šampionátu v Kwangdžu všechny individuální závody na 5, 10 a dnes i na 25 kilometrů. V posledním závodě se prakticky po celou dobu držela v polovině druhé desítky pořadí a v cíli skončila na 15. místě. Po pětce získala v Koreji své druhé zlato Brazilka Ana Marcela Cunha, která navíc obhájila titul z Balatonu 2017. „Holky překvapivě zabraly na začátku a první kolo plavaly o minutu rychleji než muži. Tím to celé roztáhly a nejel se klasicky balík. Počasí se střídalo, místy se objevily až metrové vlny. Mám radost, že Lenka v obtížných podmínkách závod vůbec dokončila, a nakonec doplavala patnáctá,“ zhodnotil závod žen Jan Srb.

Z českého týmu na mistrovství světa nejvíce zazářil Matěj Kozubek, který se stal hlavním tahounem čtyřčlenného družstva dálkových plavců. Matěj Kozubek vlétl do absolutní světové špičky vynikajícím čtvrtým místem na pětce, k němuž přidal 11. příčku na 25 kilometrů a 16. místo na desetikilometrové trati. „Celkově jsem se šampionátem spokojen. Matějovo 4. místo je absolutně top výsledek. Jeho výkony nám přinesly body do týmové soutěže, kde jsme skončili dvanáctí z 54 zemí,“ uvedl závěrem reprezentační trenér Jan Srb.