Univerziada HorskaV italské Neapoli proběhla v první polovině července 30. Letní světová univerziáda. Jde o multisportovní událost, která se koná každé dva roky a startují na ní studenti vysokých a vyšších odborných škol. Bazénové soutěže byly na programu od 4. do 10. července. Česká republika do Itálie vyslala tým 12 plavců v čele s olympioniky Lucií Svěcenou a Pavlem Janečkem. Nejvíce se dařilo Kristýně Horské a Anně Kolářové, které jediné vybojovaly finále a v něm obsadily 8. místo. Blízko postupu do finále měla také ženská polohová štafeta, která skončila desátá.

Hned první den si dvě české plavykně vybraly pořádnou dávku smůly. Lucie Svěcená a Věra Kopřivová vybojovaly postup do odpoledního semifinále, ve kterém obsadily první nepostupovou 9. pozici. Svěcená na motýlové padesátce zaplavala svůj letošní nejlepší výkon 26,96 a k postupu mezi finálovou osmičku ji scházely pouhé 4 setiny. Ještě blíže měla postup Kopřivová, která dohmátla na 200 metrů znak v čase 2:13,20 a finále ji uteklo o pouhou setinu sekundy. Svěcená i Kopřivová si pak připsaly ještě jedno semifinále, v něm ale pro ně bylo finále ještě vzdálenější. Svěcená skončila na stovce motýl 15., Kopřivová brala na padestáce znak 13. místo. V letošních nejlepších výkonech se tři semifinále podařilo vybojovat znakařce Tereze Grusové na všech třech znakových tratích. Nejvíce se ji dařilo na trati 100 metrů znak, kde v čase 1:02,14 obsadila 12. příčku.

Cenné univerziádní finále si z Neapole odváží dvě české plavkyně. Anna Kolářová se mezi nejlepších osm dostala na kraulové stovce, kde výkonem 56,09 skončila na 8. místě. „Očekávala jsem od sebe na Univerziádě víc. Z finále jsem nadšená, ale chtěla jsem v něm zaplavat mnohem lepší výkon. Teď mne čeká odlet na přípravné soustředění v Japonsku a světový šampionát, na který se moc těším a doufám, že svůj výkon vylepším," ohlíží se za závody kraulařka Kolářová.Stejné umístění na polohové dvoustovce obsadila Kristýna Horská, která ve finále zaplavala svůj třetí nejlepší čas kariéry 2:15,24. „Jsem tak na půl spokojená. Jsem sice ráda, že jsem zaplavala letošní nejlepší výkony, ale zároveň mne mrzí, že je to pořád poměrně daleko k osobním rekordům. Finále si určitě cením, nečekala jsem, že do něj postoupím. Chtěla jsem si to ve finále hlavně užít a šlo mi především o čas. Byl to náročný rok a věřím, že příští sezóna bude zase mnohem lepší," hodnotila své výkony Horská.

Z pohledu osobních rekordů ukázal nejlepší formu plzeňský motýlkář Ondřej Gemov. Ten začal Univerziádu ve svém nejlepším výkonu na 400 metrů kraul, nejcennější je pro něj ale osobní rekord na jeho hlavní trati 200 metrů motýl. Gemov se časem 1:58,53 na necelou sekundu přiblížil českému rekordu Jana Šefla a tento velmi kvalitní výkon mu vynesl semifinále a konečné 12. místo.

Celkem se tedy češti plavci představili 2x ve finále a 10x v semifinále, letošní nejlepší výkony zaplavalo 8 z 12 účastníků, pro dva z nich šlo o vůbec nejlepší osobní výkony. Velmi dobře se vedlo také české polohové štafetě žen, která ve složení Kopřivová, Plíhalová, Svěcená, Kolářová zaplavala čas 4:11,54 a obsadila 10. pozici. Další ročník Letní světové univeziády proběhne v čínském Čcheng-tu v roce 2021 a po zastávce v Evropě se tedy opět vrátí do Asie, kde proběhly předešlé dva ročníky v letech 2015 a 2017.

Autor fotografie: Markéta Štenclová