MEJskokyV ruské Kazani proběhlo od 24. do 30. června evropské juniorské mistrovství ve skocích do vody. Šlo o první ze dvou letošních šampionátů, který v této tatarstánské metropoli proběhl. Skokany totiž v Kazani střídají bazénoví plavci, kteří zde od 3. do 7. července budou bojovat o 42 sad medailí. Na skokanském šampionátu měla po dlouhé době zastoupení také Česká republika, kterou reprezentovali Josef Hugo Šorejs a Eliška Mikynová. V Rusku startovali mezi mladšími juniory (ročník narození 2004 a 2005) a především sbírali cenné zkušenosti. Oba se představili ve dvou disciplínách a vybojovali nejlépe 15. místo!

Čeští skokané se představili ve svém prvním startu na velké mezinárodní soutěži hned druhý den šampionátu. Josef Hugo Šorejs nastoupil ke skokům z jednometrového prkna a v soutěži byl druhý nejmladší. Ačkoli za svůj první skok dostal v podstatě stejné známky jako ty, které dostával během zbytku závodu, kvůli nízké obtížnosti na své soupeře hned v úvodu ztratil, a musel pak svou ztrátu dotahovat. Druhý skok ale ukázal, že do budoucna se může Šorejs rovnat i těm nejlepším, protože předvedl třetí nejlépe hodnocený skok daného kola. V celkovém součtu z toho nakonec bylo po devíti skocích 252,25 bodu a konečné 17. místo. Hned v následující soutěži juniorek ve skocích z třímetrového prkna pak nastoupila Eliška Mikynová, která ve své soutěži byla také druhá nejmladší. Stejně jako Šorejs prvním skokem mírně ztratila, pak ale předváděla vyrovnané výkony a po všech osmi skocích skončila také na 17. místě se ziskem 269,2 bodu.

Naše skokany pak čekal jeden odpočinkový, respektive tréninkový den před jejich druhou soutěží. V té se nejprve představila Mikynová, která tentokrát skákala z jednometrového prkna. Její výkon v jednotlivých kolech byl opět velmi vyrovnaný, v průměru se dostala přes 30 bodů na skok a v celkovém pořadí vybojovala pěkné 15. místo jen tři místa za finálovou dvanáctkou. Na toto umístění ji zařadil zisk 247,15 bodu. Šorejs se pak o dva dny později naopak představil ve skocích z třímetrového prkna. Ačkoli se mu některé ze skoků nepovedly úplně dle představ, nakonec se i jemu díky zdařilým ostatním skokům podařilo dostat v průměru přes 30 bodů za jednotlivá kola. V celkovém pořadí se s počtem 270,1 bodu umístil na 16. pozici.

Mladí čeští reprezentanti tak na šampionátu vybojovali 15., 16. a 2x17. příčku a nasbírali své první zkušenosti z vrcholného šampionátu. Nejblíže finále měla Eliška Mikynová ve skocích z jednometrového prkna. Věříme tomu, že oba závodníci nabité poznatky využijí v tréninku a představí se v příštím roce opět na ME juniorů ve skocích do vody, které proběhne ve skotském Aberdeenu.