MEJ synchro 02Evropský juniorský šampionát v synchronizovaném plavání letos proběhl v Praze, do plaveckého areálu v Podolí se sjely závodnice z 26 států. Šampionát ovládl ruský tým, který získal 9 zlatých medailí, 9 medailí (4 stříbrné a 5 bronzových) vybojovalo také Španělsko, 7 medailí (5 stříbrných a 2 bronzové) si odváží Ukrajina. Po jedné bronzové medaili získala Itálie a Francie. Bělorusko ovládlo úvodní finále soutěže figur, když obsadilo kompletní stupně vítězů. Česká reprezentace si připsala nejlepší výsledek ve volné kombinované sestavě, ve které vybojovala 8. místo!

Druhá polovina ME juniorek začala v pátek dopoledne semifinálem volných párů, kterého se zúčastnilo také české duo Karolína Klusková, Alex Lucie Hrazdirová. Češky za volnou sestavu získaly celkem 75,5667 bodu a obsadily první nepostupové 13. místo. „Překvapil nás hlavně výsledek na technické duo, které plaveme raději, protože je o něco kratší a více nás baví. Spokojené ale jsme i s volným párem,” hodnotí párové sestavy Alex Lucie Hrazdirová. Páteční odpoledne pak bylo ve znamení finále soutěže technických sól s Češkou Karolínou Kluskovou. Sestava na píseň Never Enough z filmu The Greatest Showman ji vynesla 74,2680 bodu a hezké 9. místo. „Vůbec jsem neočekávala takové výsledky, jsem hodně spokojená a celé tohle mistrovství beru jako úspěch,” ohlíží se za šampionátem Klusková.

Hned v sobotu dopoledne už stála Klusková na startu dalšího finále, tentokrát šlo o soutěž volných sól. Proti semifinále vylepšila svůj výkon téměř o bod a zaznamenala druhé největší zlepšení ze všech finálových sestav. Výsledek 75,0333 bodu nakonec v celkovém pořadí znamenal 10. příčku. Do soutěže volných týmů nastoupily Češky ve složení Debora Dvořáková, Martina Dvořáková, Sofie Fantová, Nicole Juráková, Karolína Muchová, Laura Nováková, Michaela Provazová a Kristýna Šimo. Po velmi pěkném výkonu a zisku 76,0333 bodu vybojoval český tým další 10. pozici. „Jsme spokojené se ziskem bodů, ale umístění mohlo být lepší. Byla tu skvělá podpora od fanoušků, přijeli nás podpořit rodiče i kamarádi, moc všem děkujeme,” říkají děvčata ke svému výkonu.

Zlatý hřeb šampionátu v neděli obstaraly kombinované sestavy a k vidění byly opravdu ty nejlepší výkony celého mistrovství, vždyť vítězný ruský tým obdržel 91,8667 bodu, což je nejvíce bodů za celý šampionát. To nejlepší si na neděli schoval také český tým, který k volné kombinované sestavě nastoupil v sestavě Marika Brabcová, Debora Dvořáková, Martina Dvořáková, Sofie Fantová, Nicole Juráková, Karolína Muchová, Laura Nováková, Michaela Provazová, Kristýna Šimo a Eliška Zounková. Krásná choreografie nakonec vynesla českým závodnicím 77,2667 bodu a zařadil Českou republiku na 8. místo, což je nejlepší české umístění na letošním ME juniorek v synchronizovaném plavání.

Češkám se tedy ve všech soutěžích kromě volného dua podařilo vylepšit umístění proti šampionátu z loňského roku. Závodnice vybojovaly 8., 3x9., 2x10. a 13. místo, a v podstatě ve všech sestavách zaplavaly nejlepší body z celé sezony. Pražské mistrovství se tedy z pohledu domácího týmu dá hodnotit jako úspěšné, za což patří velký dík všem trenérkám, které se na přípravě našich reprezentantek podílí. Úspěšný byl šampionát také jako celek, když naši zástupci Jakub Tesárek a Jana Vidlařová závěrečný den převzali od evropské federace LEN ocenění pro organizátory a pořadatele. Děkujeme všem, kteří se na šampionátu podíleli a také všem, kteří se na Podolí přišli podívat a pomohli pro závodnice vytvořit lepší atmosféru. Český svaz plaveckých sportů v letošním roce organizuje také mistrovství Evropy juniorů v dálkovém plavání, které proběhne od 2. do 4. srpna v Račicích.