Seemanova VCPADruhé kolo má za sebou Český pohár v plavání Arena Cup 2019. O víkendu proběhla v pardubickém aquacentru Velká cena Pardubic, která bylo společným nominačním závodem. Do českých týmů pro letošní vrcholy sezony však noví členové nepřibyli. Barbora Seemanová pokořila rekord ČR a stejně jako Simona Kubová a Jan Micka potvrdili A limit pro letní světový šampionát. Juniorským rekordem zazářil Sebastian Luňák, který tak potvrdil svou účast na juniorských šampionátech. V Pardubicích se opět představila také nabitá zahraniční konkurence, i tak ale závod ovládli čeští plavci.

Na závodech se představila téměř kompletní česká plavecká špička. Chyběla pouze Barbora Závadová, která se dlouhodobě připravuje v Austrálii, a Anika Apostalon, která má své nominační závody v USA. Do Pardubic se také po roce vrátila světová rekordmanka a olympijská vítězka Mireia Belmonte ze Španělska se svým týmem. Na startu opět byly i hvězdy maďarského plavání Zsuzsanna Jakabos, Gábor Balog, Krizstian Takacs a Szebasztian Szabó.

Mezi ženami si cenu za nejlepší bodový výkon opět odváží Simona Kubová, která tak ovládla druhé kolo českého poháru v řadě. Na znakové stovce potvrdila A limit pro účast na MS a za čas 1:00,35 získala 892 bodů. Ostrý limit se ji podařilo potvrdit také na poloviční trati, kde časem 28,21 atakovala rekord závodu. V celkovém pořadí Kubová o bod porazila Barboru Seemanovou. Ta se v Pardubicích představila pouze na kraulové dvoustovce, ke které si odskočila ze svých příprav na maturitní zkoušku. Ve finále Seemanová zaplavala skvělý čas 1:57,40, kterým po 3 letech posunula český rekord, překonala rekord závodu a pouze 12 setin ji scházelo k limitu na olympijské hry. Třetí místo pak obsadila již zmiňovaná světová rekordmanka Mireia Belmonte, která na kraulové patnáctistovce dohmátla v čase 16:26,52 a připsala si tak 825 bodů.

Mužské kategorii v Pardubích vládl Jan Micka. Ten na 1500 metrů volný způsob zaplaval své maximum v domácích bazénech a výkon 14:58,34 mu vynesl 911 bodů. Micka tímto časem pokořil také rekord závodu, který přidal i na kraulové osmistovce (7:56,65). S velkým odstupem za ním se umístili dva maďarští plavci. Druhý skončil Gábor Balog, který díky rekordu mítinku na 50 metrů znak (25,53) porazil svého oddílového kolegu o 11 bodů. Třetí místo tedy vybojoval Szebasztian Szaboó, když za svůj výkon na motýlové padesátce (23,93) získal 823 bodů.

Rekordů závodu bylo v Pardubicích k vidění celkem osm. Kromě skvělých výkonů již zmíněných plavců se do místních rekordních tabulek zapsali také Tomáš Ludvík a Tomáš Franta. Ludvík v rozplavbách znakové dvoustovky sebral maximum VC Pardubic právě Frantovi, ten si však hned v odpoledním finále vzal rekord zpátky. O splnění limitu na světový šampionát bojoval také Filip Chrápavý. Nicméně k překonání vysněného času mu nestačil ani rekord závodu na 200 metrů prsa, 2:15,68. Poslední rekord pak přidala maďarská závodnice, Zsuzsanna Jakabos, která na motýlové dvoustovce zaplavala čas 2:11,91 a uzavřela tak rekordní žně v pardubickém bazénu.

V dobré formě se ukázali také čeští junioři. Ve finále 200 metrů motýlek předvedl skvělý výkon Sebastian Luňák, kterému se časem 1:59,55 podařilo z rekordních tabulek vymazat tehdejšího finalistu MS juniorů, Jana Šefla. Dorostenecké rekordy pak atakovali také dva domácí plavci. Jan Čejka na znakové padesátce dohmátl v čase 25,73 a za svým vlastním rekordem z nedávného mítinku v Bratislavě zaostal o pouhé 4 setiny. Kateřina Laňková zase ve finále 200 metrů prsa dlouho atakovala výkon Terezy Muselové, i tady ale dorostenecké maximum nakonec odolalo, když Laňková dohmátla v čase 2:30,22 a za rekordem zaostala o 55 setin.

Český pohár v plavání Arena Cup 2019 bude pokračovat domácím šampionátem, který proběhne 20. - 23. června v Českých Budějovicích.