ODM2024 banner 2

IngeduldV pražském Podolí se konalo mistrovství České republiky žactva, kadetů, dorostu a dospělých v dálkovém plavání. Žáci a žákyně ročník narození 2008 se představili na trati 3 km, ostatní kategorie měly na programu závod na 5 km. Mistrovské tituly mezi dospělými si odváží Lenka Štěrbová a Vít Ingeduld. První část kvalifikace na MS splnili také Alena Benešová, Julie Pleskotová, Jiří Landsmann a Matěj Kozubek. V Podolí padl rekord ČR mladšího dorostu a místenku pro MEJ si vybojovali hned 4 plavci.

Mistrovský závod v 50metrovém bazénu v plaveckém areálu Podolí má své jisté místo v termínové listině dálkových plavců. Téměř každou sezonu se zde plave první část kvalifikace na vrcholné soutěže. Plavci musí v bazénu zaplavat vypsané limity, aby pak v otevřené vodě mohli svou pozici potvrdit a vůbec o účast na světových, respektive evropských soutěžích bojovat. Nejinak tomu bylo i v letošním roce, kdy šlo o start na světovém šampionátu v Koreji, ale také o místa na domácím juniorském evropském šampionátu. Právě to, že se letos ME juniorů koná v Račicích v České republice, přineslo pro dorostenecké plavce zajímavou výjimku. Vítězové juniorských kategorií si totiž při splnění daného kritéria mohli vybojovat přímou účast na MEJ. Nemuseli by pak své limity potvrzovat umístěním v kvalifikačním závodě na otevřené vodě a stačilo by jim pouze se tohoto kvalifikačního závodu zúčastnit.

Kategorie žen nabídla strhující souboj mezi domácí Lenkou Štěrbovou a Alenou Benešovou z brněnské Komety, členkou reprezentačního A týmu. Ještě po třech kilometrech byl mezi nimi rozdíl pouze půl vteřiny, pak se ale Štěrbová dostala do mírného náskoku, který si udržela až do cíle a vybojovala zlato časem 59:44,5. Druhá Benešová, kterou letos trápily zdravotní problémy, nakonec dohmátla 7 sekund za ní výkonem 59:51,6. Bronz mezi ženami vybojovala mladší dorostenka Julie Pleskotová z Bohemians Praha, která navíc pokořila český rekord mladšího dorostu časem 1:00:06,8 a zajistila si tak místo na ME juniorů. První část kvalifikace pro účast na MS na trati 25 km splnily všechny tři medailistky, svou pozici však musí potvrdit v kvalifikačním závodě. Štěrbová a Benešová navíc budou v kvalifikačním závodě hájit svou možnost účastnit se na MS také závodu na olympijské desítce. Další velký boj byl k vidění ve starších dorostenkách, kde závodnice plavaly téměř celou trať bok po boku. V závodě na 5 km je v cíli nakonec dělily pouhé 4 desetiny ve prospěch Lucie Šebestové, kterou tak díky času 1:01:16,6 uvidíme na evropském juniorském šampionátu.

Z hlediska souboje o prvenství byla kategorie mužů o něco klidnější. Po 1 500 metrech se na čele usadil Vít Ingeduld z Komety Brno následovaný Jiřím Landsmannem z USK Praha a Matějem Kozubkem z Bohemians Praha. Jediné, co se od té doby měnilo byly pouze rozestupy mezi jednotlivými závodníky. Pro prvenství si doplaval Ingeduld časem 54:55,2 a má tak jako jediný plavec možnost si v kvalifikačním závodě na otevřené vodě vybojovat účast na MS ve všech třech disciplínách (5, 10 a 25 km). Místo na světovém šampionátu na tratích 10 a 25 km však budou chtít získat také další dva medailisté - stříbrný Landsmann (55:08,0) a bronzový Kozubek (55:29,1). V kvalifikačních závodech se tak dá očekávat ještě velký souboj. Ačkoli se v kategorii mužů dorostenci neprosadili na stupně vítězů, potřebné časy pro účast na ME juniorů se jim překonat podařilo. Mezi mladšími dorostenci si místo na šampionátu vybojoval Maxim Suk časem 57:12,5 a v kategorii starších dorostenců Jakub Kačerovský výkonem 57:31,7.