liga KPSO malyPrvní velkou domácí soutěží bylo finále MČR družstev, které letos hostil 50metrový bazén v Brně. V letošním roce se klubová soutěž plave v odlišném formátu a v Brně se uskutečnilo finále 1. a 2. ligy, kde v kategorii mužů a žen startovalo v každé lize 8 týmů. V místním bazénu se představili také tři účastníci loňského MS Jan Micka, Kristýna Horská a Tereza Horáková. Prvoligový mistrovský titul si odváží muži Komety Brno a ženy KPS Ostrava. Druhou ligu ovládl mužský tým z Jihlavy a ženské B družstvo Slávie VŠ Plzeň.

Mezi muži titul obhajovala Kometa Brno, která již téměř čtvrtstoletí nenašla přemožitele. Velkým protivníkem ji ale tentokrát byl tým USK Praha v čele s hvězdou českého plavání Janem Mickou. Po prvním dnu byl mezi těmito týmy rozdíl pouze 5 bodů. Nedělní část ale víc seděla domácím a muži z Komety Brno si tak připsali další titul s celkovým počtem 397 bodů. Na druhém místě skončil tým USK Praha (363 bodů) a třetí Slávia VŠ Plzeň (343 bodů). Ve druhé lize se na stupně vítězů probojovaly týmy v pořadí Jihlavský plavecký klub AXIS, Lokomotiva Beroun a Slávia VŠ Plzeň B.

Po loňském historickém úspěchu žen Slávie VŠ Plzeň se očekávalo, jak ženská kategorie dopadne tentokrát. Z prvního místa ze semifinálových skupin postupoval tým SCPAP Pardubice. Hned od začátku ale družstvo žen z KPS Ostrava ukazovalo, že si do Brna přivezlo skvělou formu. Od prvních disciplín se ujaly ostravské ženy vedení, které jim vydrželo až do úplného konce. Titul tak vybojoval tým KPS Ostrava s počtem 415 bodů. Druhé skončilo družstvo z Pardubic (358 bodů) a jako třetí se na stupně vítězů probojovaly ženy z pražských Bohemians (349 bodů). Obhájkyně titulu skončily čtvrté pouhých 9 bodů za 3. místem. Ve druhé lize pak vládl B tým Slávie VŠ Plzeň, druhý skončil Plavecký klub Zlín a bronz vybojovalo B družstvo nových republikových mistryň KPS Ostrava.

Jako nominační závod pro plnění limitů na juniorské šampionáty si finále MČR družstev vybrala Lýdie Štěpánková hájící barvy Pardubic. Ačkoli na prsové dvoustovce za vypsaným kritériem zaostala, druhý den si na poloviční trati vše vynahradila, když dohmátla v čase 1:10,97. O setinu pokořila jak limit na ME juniorů v Kazani, tak B limit pro MS juniorů, které se koná v srpnu v Budapešti. Štěpánková je po Romanovi Procházkovi z Ostravy, který pokořil limity novými dorosteneckými rekordy na 100 kraul na mítinku v Bratislavě, druhou jistou účastnicí těchto juniorských mistrovství. Limit pro účast na Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) si ve 2. lize na prsové stovce připsala Jana Přibylová z PK Zlín, když zaplavala čas 1:12,86.

Další velkou domácí soutěží bude první kolo Českého poháru Arena Cup, které se uskuteční první květnový víkend (3. - 5. 5.) v ostravské padesátce.