Stepankova LOd 13. do 16. prosince se na plaveckém stadionu v Plzni na Slovanech uskutečnilo Zimní mistrovství České republiky. Šampionát byl ochuzen o účast devíti nejlepších českých plavců, kteří v té době startovali na mistrovství světa v krátkém bazénu. Desátou členkou týmu na MS byla Petra Chocová, která ale z Číny odletěla, aby v Plzni mohla vybojovat další mistrovský titul na trati 50 metrů prsa. V Plzni byl k vidění jeden český rekord zásluhou domácí štafety, jinak se ale závody nesly ve znamení dorosteneckých rekordů a nejlepších výkonů žactva.

Ve štafetě žen na 4x50 metrů volný způsob zvítězilo kvarteto PK Slávia VŠ Plzeň, které plavalo ve složení Vodičková, Kracíková, Štemberová a Tondrová. Finišmanka dohmátla v čase 1:44,54 a stávající rekord trutnovské štafety plzeňské ženy posunuly téměř o jednu sekundu. Hned tři dorostenecké rekordy byly překonány také ve štafetových závodech, všechny tři dokonce na stejné trati 4x50 metrů volný způsob. V kategorii dorostenek se o to opět postarala domácí PK Slávia VŠ Plzeň (Vodičková, Kracíková, Nováková, Tondrová), mezi dorostenci pak zazářila čtveřice Ústecké akademie plaveckých sportů (Sobotka, Čermák, Sukhanov, Ouředník) a v závěrečné smíšené štafetě se do historických tabulek zapsal Klub plaveckých sportů Ostrava (Machalla, Procházka, Černá, Volovecká).

Individuální dorostenecké rekordy padly na prsařských tratích. Nejprve se 16 let starý rekord Petry Chocové podařilo překonat Kateřině Laňkové, která na 200 metrů prsa ve finále dohmátla v čase 2:28,62 a nakonec brala stříbro. Stejně starý a také poslední dorostenecký rekord v držení jedné z nejlepších českých plavkyň posledních let pak na prsové stovce překonala Lýdie Štěpánková, která v semifinále doplavala v čase 1:08,23!

Nejlepších výkonů žactva bylo v Plzni překonáno celkem sedm. V kategorii 14tiletých se o jeden postaral Albert Moc na motýlové stovce časem 57,58. Všechny ostatní byly pokořeny 13tiletými závodníky. Třikrát se podařilo rekordní výkony překonat Natálii Tužilové, která jako první 13tiletá žákyně zaplavala na znakové 50 čas pod 30 s - 29,96, další pak přidala na 50 metrů kraul (26,81 a 26,58). Dva rekordní zápisy si připsala Clementina Fraňková na prsové padesátce (33,09) a na 400 metrů polohový závod (5:04,69). Posledním nejlepším žákovským výkonem se blýskl Tobias Kern, který na 50 metrů prsa dohmátl v čase 31,40.

Se závodní kariérou se v Plzni rozloučili hned dva čeští reprezentanti - Aneta Pechancová a Petr Bartůněk. Pechancová se v roce 2009 zúčastnila mistrovství světa v Římě, několikrát startovala také na evropských šampionátech, v roce 2012 byla navíc členkou stříbrné štafety na 4x50 metrů polohově žen na ME ve Francii. V Plzni startovala na kraulové padesátce a dohmátla druhá.

Bartůněk má momentálně v držení tři české rekordy na prsařských tratích, z evropských šampionátů v roce 2012 a 2013 si přivezl hned dvě štafetové medaile, v individuálních startech se na mistrovství Evropy dostal až do finále, na mistrovství světa skončil nejlépe dvanáctý. V Plzni pak přidal další titul mistra ČR na prsové padesátce a tím svou bohatou kariéru zakončil.