Dvěma účastmi ve finále v závěrečném medailovém programu mistrovství světa v krátkém bazénu v Chang-čou završila česká výprava své vydařené vystoupení na šampionátu. Jan Micka ve svém prvním finále na mistrovství světa v krátkém bazénu skončil na skvělém šestém místě. Ženská štafeta na 4x 50 metrů volný způsob obsadila také vynikající sedmou příčku.

Jan Micka se nezalekl silné konkurence a velkých jmen po svém boku a závod rozjel fantasticky. V průběhu první pětistovky se plaval na medailových pozicích, aby se dále pohyboval na pomezí čtvrté a páté příčky. O co nejlepší umístění dřel až do posledních metrů a v cíli dohmátl ve svém druhém nejrychlejším čase kariéry 14:27.73. Na světové plavecké scéně tak dosáhl svého nejlepšího umístění, když jeho maximem doposud bylo 8. místo na loňském mistrovství světa v Budapešti.  „Já jsem hrozně moc rád, že jsem se vůbec dostal na mistrovství světa do finále. Krátký bazén není nic pro mě, protože ztrácím oproti mým soupeřům na obrátkách. Je to tři sekundy za mým českým rekordem z Plzně a je to druhý čas historie. Jsem rád, že jsem se dokázal posunout z osmé příčky, ze které jsem se s odřenýma ušima dostal do finále a skončil šestý. Je to hezké, i když je pravda, že jsem se do kilometru pohyboval na 4. místě. Na obrátky jsem se hodně soustředil a byly lepší než včera v rozplavbě a snažil jsem po vyvlnění udržet rychlost. V závěru už mi docházely síly, hodně to bolelo a plaval jsem silou vůle. Nechtěl jsem to vzdát a bojoval jsem, co o to šlo. Bohužel mě dva Francouzi předstihli a skončil jsem šestý,“ rozpovídal se po závodě Jan Micka. Novým mistrem světa je Ukrajinec Michajlo Romančuk, který překonal rekord šampionátu atakoval i světový rekord dnes druhého Itala Paltrinieriho.

Skvěle si vedla i ženská štafeta na 4x 50 metrů volný způsob, která vybojovala výtečné sedmé místo. Kvarteto Simona Kubová, Anika Apostalon, Barbora Seemanová a Barbora Závadová o osm desetin sekundy vylepšilo národní rekord z dnešní ranní rozplavby, když dosáhlo času 1:38.24. Anika Apostalon a Barbora Seemanová se dokonce na letmou padesátku dostaly pod hranici 24 sekund. „Bylo to super. Všem se nám to líbilo. Oproti ránu jsme se zlepšily a nebyly jsme poslední, takže bomba,“ zářila nadšením Barbora Seemanová. Podobně byla spokojená i Simona Kubová. „Já plavu štafety moc ráda. Ale jsem raději, když nemusím plavat znak. A zaplavat si na velké soutěži něco jiného je vždycky lepší. A jsem taky moc ráda, že jsem se po pěti letech zlepšila na padesát metrů kraul.“  Zlato získala štafeta USA.

Z Chang-čou se čeští plavci budou vracet s velmi úspěšnou bilancí šesti finálových startů. Barbora Seemanová veze domů dvě finále, v nichž skončila šestá (100 m volný způsob) a osmá (200 m volný způsob). Jan Micka proměnil svou finálovou účast na patnáctistovce také v šesté místo a Simona Kubová obsadila na znakové padesátce sedmou příčku. Ve finále se představily také dvě ženské štafety na 4x 50 metrů volný způsob a na 4x 50 metrů polohově, když v obou případech skončily na výborném sedmém místě.