Navratil sumarExtrémní skokan do vody Michal Navrátil absolvoval v italském Polignanu poslední závod letošní Světové série Red Bull Cliff Diving. V Itálii obsadil výborné čtvrté a stejná příčka mu patří i v konečném pořadí série. V aktuálním světovém žebříčku je pak na tom ještě lépe a náleží mu před závěrečným podnikem sezóny třetí pozice.

Stříbrný medailista z loňského mistrovství světa v Budapešti Michal Navrátil prožil velmi úspěšnou sezónu, když pouze v roce 2011 skončil lépe než letos, konkrétně na celkové třetí příčce. Letošním čtvrtým místem potvrdil, že se i nadále řadí mezi absolutní světovou špičku. Na závěr Red Bull Cliff Diving opět útočil na nevyšší pozice a skončil na čtvrtém místě. „V Itálii se mi dařilo opět od začátku závodu a po třetím skoku jsem byl dokonce na druhém místě. Na čtvrtou příčku jsem klesl po menší chybičce při posledním čtvrtím skoku. Celkově 4. místo mi už ale nikdo vzít nemohl. Ve světovém pořadí jsem třetí, k čemuž mi pomohlo hlavně druhé místo na Marmeetingu v Amalfi v Itálii, kde jsem na tradičních závodech, které nejsou součástí Red Bull série, obsadil druhou příčku. Dostal jsem se tam přes 300 bodů a porazil mě jen mistr světa Steve LoBue,“ hodnotil své výkony Michal Navrátil.

Před sebou má český „Superman“ ještě jeden mimořádně důležitý závod, když se 8. – 9. listopadu představí na Světovém poháru FINA v Abu Dhabí. „V Emirátech skáčeme o body do žebříčku, ale také o účast na mistrovství svět 2019 v Jižní Koreji, kam se kvalifikuje nejlepších osmnáct skokanů. Mým cílem je postoupit na světový šampionát a pak uzavřít rok 2018,“ upíná svou pozornost k jednou z klíčových momentů sezóny Michal Navrátil.

I když čtvrté místo ukazuje, že Michal Navrátil si po celý rok držel skvělou formu, nevyhnul se ani složitým situacím. Ty ale k extrémní skokům do vody patří. „Tento rok se mi dařilo hned od začátku sezóny, kdy jsem v Texasu skončil na 2.místě. Následoval závod v Bilbau, kde jsem po malé chybičce skončil pátý. Pak mě čekaly závody na Azorských ostrovech, kde se skákalo jak ze skály, tak i z můstku, tam jsem skončil na 4.místě. Po tomto těžkém závodu jsme přejeli do švýcarského města Sisikon, kde jsem se cítil nejlépe z celé sezóny. Byl jsem správně „omlácený", vyskákaný, a po těžkém závodě na Azorech jsem se cítil jak fyzicky, tak i psychicky silný a každý skok, který jsem předváděl v tréninku, byl super. Při závodě, jsem chtěl zlepšit stojku, z 95% na 110%, a tím jsem se přemotivoval a stalo se mi něco, co se mi ještě nestalo. Při odrazu, který jsem díky závodnímu stresu přepálil, jsem se ve vzduchu tak trochu ztratil. A to mě překvapilo. Do vody jsem dopadl jen tak tak, abych dostal nějaký ten bod od rozhodčích. Závod jsem doskákal a skončil jsem na 8.místě. To mě trochu vykolejilo,“ zavzpomínal na chvíle trápení český skokan.

Na závod do Kodaně neodcestoval, protože v životě jsou i důležitější záležitosti než sportovní soutěže. Michal Navrátil zůstal doma, aby byl co nejblíže svojí manželce. „Byl jsem u porodu mého prvorozeného syna, a proto jsem nestihl přijet na závody. Tím jsem ztratil body do celkového pořadí a ze stávajícího 4. místa jsem spadl na páté. Týden na to byl další závod RedBull série v Mostaru, kde jsem se cítil poměrně sebejistý. I když nedůvěra v mé stojce, která se mi nepovedla ve Švýcarsku, tak ta byla stále ve vzduchu. Závod jsem začal dobře a povedlo se mi udržet na předních příčkách po každém skoku až do konce závodu. Dokonce jsem byl po třetím skoku ve vedení, ale po mém posledním čtvrtém skoku jsem skončil na druhém místě, čímž jsem se posunul na 4 .místo celkového pořadí a zůstal na něm i po závěrečném dílu seriálu v Itálii,“ uzavřel své ohlédnutí před vyvrcholením sezóny Michal Navrátil.