Kozubek 1 malyZávěrečný závod evropského šampionátu v plavání v Glasgow na 25 kilometrů se odehrával ve velice nepříznivém počasí. Během závodu, kdy vytrvale pršelo, se spustila i průtrž mračen, ale k vidění byly zajímavé závody mužů i žen. Mezi muži obsadil Matěj Kozubek třinácté místo a v ženském závodě skončila Lenka Štěrbová čtrnáctá. Novými mistry Evropy jsou Maďar Kristof Rasovszky a Arianna Bridi z Itálie.

Matěj Kozubek se od začátku pohyboval v čelní skupině a bylo znát, že je na závod dobře připraven. Z míry se nenechal vyvést ani tím, že více než polovinu závodu plaval bez čepičky pouze v brýlích. Kolem třináctého kilometru se snažil stupňováním tempa roztrhat vedoucí skupinu Alex Reymond z Francie. Ale i přes několik momentů, kdy se zdálo, že ostatním zmizí, stále zůstával v hlavním balíku. Důležité bylo, že v něm nechyběl ani Matěj Kozubek, který se netlačil nikam dopředu. Plaval kolem desátého místa s odstupem do deseti sekund. S blížící se metou dvaceti kilometrů zrychlila vpředu pětice Reymond, Rasovszky (Maďarsko), Furlan (Itálie) a Rusové Beljajev s Drattcev a záhy se na ní dotáhl další Ital Ruffini. Další plavci na ně nestačili a byl mezi nimi i Matěj Kozubek, který plaval kolem dvanáctého místa. Z čela se pak vytratil Rus Drattcev a souboj o medaile se tím zúžil na pět plavců. V závěru měl nejvíce sil Maďar Kristof Rasovszky, který získal a šampionátu v Glasgow druhý titul mistra Eropy. Matěj Kozubek předvedl velmi kvalitní výkon, když ve finiši předčil o jedinou desetinu Szekelyiho z Maďarska a skončil třináctý. „Jsem docela spokojený už kvůli tomu, že je to první závod, kdy jsem neměl ztrátu deset minut, ale jen nějakých necelých šest. A navíc jsem rád, že jsem v souboji o třinácté místo porazil na dohmatu maďarského plavce. Na nejdrsnější závod jsme měli nejdrsnější podmínky. Bylo sice chladněji, ale závod to nijak neovlivnilo,“ rozpovídal se po závodě Matěj Kozubek.

Lenka Štěrbová závod rozjela výborně, když se držela více než polovinu trati ve vedoucí skupině. Těžké chvíle se objevily kolem čtrnáctého kilometru s prudký deštěm. Česká vytrvalkyně začala mírně zaostávat, ale i tak zůstávala v kontaktu s těmi nejrychlejšími. Spolu s ní se snažila dorazit první skupinu Darja Kulik z Ruska. Tempo v čele se ale hlavně zásluhou Němky Wunram a Nizozemek Vermuelen a Van Rouwendaal výrazně zrychlilo a česká reprezentantka spolu s Ruskou záhy ztrácela téměř dvě minuty. Kolem dvacátého kilometru se stala málo vídaná záležitost, když Van Rouwendaal neobeplavala bójku a musela se vracet. Tím ztratila více než minutu. Vpředu se tak osamostatnily Italka Bridi a Grangeon z Francie a v závěru se na ně po mohutné stíhačce dotáhla Van Rouwendaal. Ve finiši už Francouzka nestačila a v dramatických posledních metrech se Bridi z druhé pozici až při dohmatu dostala před Nizozemku, které tak překazila možnost získat čtvrtou zlatou medaili.  Lenka Štěrbová na trati dřela a s vypětím všech sil se dostala do cíle na 14. místě. „Byl to pro mě strašně těžký závod. Nejsem zvyklá plavat v neoprenu a dnes to ve spojení s poměrně velkými vlnami bylo pro mě extrémně náročné. Jsem ráda, že jsem závod vůbec dokončila,“ řekla v cíli vyčerpaná Lenka Štěrbová.