Zavadova 200M malyV poslední den soutěží bazénových plavců na mistrovství Evropy v Glasgow byli ve hře dva čeští reprezentanti. Barbora Závadová na své doplňkové trati 400 metrů volný způsob útočila na český rekord i na finále a obsadila nakonec jedenácté místo. Filip Chrápavý sbíral zkušenosti také na trati, kterou obvykle neplave, a na dlouhé polohovce se umístil na 28. pozici.

Barbora Závadová byla zařazena do poslední rozplavby a navzdory tomu, že jejími hlavními závody jsou obě polohovky, se prala o účast ve finále. Současně atakovala i vlastní český rekord, k němuž ji nakonec v cíli chyběla 1.36 sekundy. Za výkon 4:14.54 brala jedenácté místo a k postupu do finále by potřebovala plavat o 1.69 sekundy rychleji. "Je to sice moje vedlejší disciplína, ale člověk samozřejmě chce i v ní plavat osobáky. O to víc, když se na ni tak těší. Asi mi v ní ale chybí i trochu zkušenosti, jak ji neplavu často, ale jako doplněk. Během roku si na té trati zkouším různé srandy, třeba plavat druhou polovinu rychleji apod. Když pak má člověk plavat úplně na maximum, tak se trošku hledá. Ale je to jedenácté místo, což si myslím, že ve vedlejší disciplíně není úplně špatné. Abych pravdu řekla, chtěla jsem plavat čas, který dnes znamenal postup (4:12,85). Věřila jsem, že pod 4:13 by to mohlo padnout, ale nepadlo, což mě mrzí. Dvě vteřiny od postupu je hodně," řekla po závodě Barbora Závadová.

Filip Chrápavý absolvuje svou první sezónu po přechodu od juniorů mezi seniory. Zaměřuje se hlavně na trať 200 metrů prsa a také na krátkou polohovku a v Glasgow si vyzkoušel na úplný závěr dlouhou polohovku. Časem 4:29.48 se zařadil na 28. místo.

Česká výprava si v glasgowském bazénu připsala celkem čtyři finálové účasti. Jan Micka skončil pátý (800 m v. z.), šestý (400 m v. z.) a osmý (1 500 m v. z.) a Simona Baumrtová přispěla do sbírky finálových umístění sedmou příčku na 50 metrů znak.

Příští evropský šampionát uspořádá v roce 2020 Budapešť.