Baumrtova 200Z 4 malyPředposlední den evropského šampionátu v Glasgow přinesl v dopoledních rozplavbách radost dvěma českým plavkyním, které postoupily do semifinále. Simona Baumrtová zvládla rozplavbu na 200 metrů znak vítězně a do semifinále se prosadila desátým časem. Při Lucii Svěcené stálo štěstí, když jí k postupu mezi elitní šestnáctku pomohlo pravidlo o kvalifikaci do semifinále pouze dvou plavkyň z jedné země. Do semifinále tak proklouzla jako poslední šestnáctá.

Simona Baumrtová si do rozplavby dvoustovky nesla mírné zklamání ze smolného finále na 50 metrů a stovky, a níž skončila v semifinále. Na nejdelší znakařské trati ale předvedla výborný výkon, když zkušeně vyhrála rozplavbu a dosáhla celkově desátého času 2:13.45, kterým s jistotou postoupila. „Byla jsem před startem hodně nervózní. Plavalo se mi to lehce, až jsem si myslela, jestli neplavu moc pomalu. Jsem strašně šťastná, protože se mi podařilo postoupit na trati, na kterou speciálně netrénuju. Ale mám těch dvoustovek naplavaných hodně a jsem ráda, že se mi to podařilo,“ viděla pozitiva na svém výkonu Simona Baumrtová.

Semifinále vybojovala i Lucie Svěcená na trati 50 metrů motýlek. Žatecká plavkyně dohmátla v čase 26.91, což znamenalo desátý čas. Ale před ní byly v pořadí tři Švédky a tři Nizozemky, přičemž z každé země můžou projít do semifinále jen dvě reprezentantky. Tím se Svěcená posunula na 16. příčku a odpoledne poplave semifinále. „Já jsem moc spokojená, protože jsem letos moc závodů neplavala. A mám i radost z času, že jsem se dostala pod 27 sekund,“ zářila radostí po svém postupu Lucie Svěcená. Spolu s ní nastoupila na motýlové padesátce i Anna Kolářová, která skončila časem 27.83 na 31. místě.

Jediný start na šampionátu má za sebou Petra Chocová. Na 50 metrů prsa dosáhla času 32.35 a obsadila 30. místo. Na trati 100 metrů motýlek absolvovali svůj poslední start v Glasgow Jan Šefl a Petr Novák. Prvně jmenovaný uzavřel své vystoupení ve Skotsku výkonem 53.98, který znamenal 38. pozici. Petr Novák skončil o čtyři příčky za svým reprezentačním kolegou v čase 54.39.

Odpoledne se představí Jan Micka ve finále osmistovky (17:30 českého času) a Simona Baumrtová s Lucií Svěcenou v semifinále na 200 m znak, resp. 50 m motýlek.