Zavadova 200M malyPrvní srpnová neděle přinesla českému plavání na mistrovství Evropy v Glasgow dva finálové starty. Simona Baumrtová na 50 metrů znak po potížích na startu předvedla výborný výkon a skončila v čase 28.38 sedmá. Jan Micka ve svém druhém finále v Glasgow opět na patnáctistovce pokořil hranici patnácti minut a obsadil osmou příčku. Barbora Závadová a Tomáš Franta sice ze semifinále nepostoupili, ale překonali české rekordy. Závadová na 200 metrů motýlek a Franta už podruhé na 100 metrů znak. Poprvé se na šampionátu představil také jediná synchronizovaná plavkyně Alžběta Dufková.

Ve vyrovnaném startovním poli na 50 metrů si Simona Baumrtová vybrala hned na startu pořádnou porci smůly. Ve speciálních startovacích blocích pro znakaře jí podklouzla noha a do vody se prakticky neodrazila. I tak ale v bazénu zabojovala a dosáhla času 28.38 a tím sedmého místa. „Nechápu, jak se to může s lištou může stát. Já jsem se skoro neodrazila, já jsem tam spadla jak brambora. Nemělo by to klouzat. Mě trošku znervóznilo, že rozhodčí tam tu lištu dali na poslední chvíli. Smůla, bohužel. Jsem z toho smutná, na to, že mi to uklouzlo, 28.3 je dobrý čas. Mohlo se to stát v semifinále, nemusela jsem postoupit do finále. Třetí byla 27,70, já jsem v rozplavbě jela 27,78, tak medaile byla zase kousek. Asi mi to není souzený,“ zhodnotila závod Simona Baumrtová. Ze zlata se radovala domácí Britka Georgia Davies.

Jan Micka po šestém místě na čtyřstovce plaval v Glasgow své druhé finále. Po ostrém začátku, kdy se držel pozdějších medailistů a útočil na český rekord, nakonec dohmátl jako osmý v čase 14:59.49. „Osmé místo je krásné, mám druhé finálové umístění ve druhé olympijské disciplíně. To je fajn. Nejsem ale spokojený s časem, plaval jsem o vteřinu pomaleji než v rozplavbě. Rozjel jsem to slušně, na první čtyřstovce jsem byl o šest sekund rychlejší proti rozplavbě, po deváté stovce jsem ale dostal krizi, začal jsem stovky plavat nad minutu a díky tomu jsem se dostal na tak špatný čas. V závěru už jsem neměl tolik sil, kolik bych potřeboval. Bohužel, nebylo to podle představ, ale osmé místo je pěkné,“ viděl na svém výkonu pozitiva Jan Micka. Novým mistrem Evropy je Němec Florian Wellbrock.

Barbora Závadová mohla po semifinále na 200 metrů motýlek odcházet s úsměvem. Do finále sice neprošla, když zaplavala jedenáctý čas, ale český rekord 2:11.65 jí zvedl náladu. „Poslední padesátka byla rychlejší a první stovka taky. Jsem samozřejmě spokojená, je to osobní rekord, to člověk nemůže být nepokojený. Jsou to pomalé krůčky k časům, které bych chtěla plavat.“

O druhý český rekord během jediného dne se na znakové stovce postaral Tomáš Franta. Už ráno v rozplavbě posunul české maximum na 54.65 a v semifinále se zlepšil o další dvě setiny sekundy na 54.63. Tento čas mu zajistil dvanácté místo.  „Je to úžasný pocit, protože každý sportovec je rád za každé takové zlepšení. Takže jsem naprosto spokojený. Ráno se mi plavalo parádně, z tohoto odpoledního představení mám takové smíšené pocity. Myslím, že jsem měl na víc. S trenérem se budeme muset kouknout, jaké tam byly chybičky. Jestli tam bylo něco po stránce techniky, nebo zda jsem to náhodou nerozjel moc pomalu," rozpovídal se po svém rekordním závodě Tomáš Franta.

Do šampionátu dnes také zasáhla poprvé synchronizovaná plavkyně Alžběta Dufková. Ve volném programu jednotlivkyň obsadila patnácté místo. I přes pochvalu od trenérky byla ke svému výkonu spíše kritická. „Já popravdě moc spokojená nejsem. Celá sezóna pro nás byla poměrně divoká. Vystřídala jsem dvě duové partnerky a nečekala jsem, že poslední měsíc před ME po splnění všech kritérií mě bude čekat čistě sólová příprava na závod. Popravdě jsem na to nebyla vůbec zvyklá. Nejsem individualista, proto jsem se také dala na synchronizované plavání, kdy se vždy ve skupině holek nebo minimálně v duu v přípravách navzájem doplňujeme, podporujeme, hecujeme. Tak jak to bývá ve většině tréninkových skupin. Snažila jsem se maximálně, co to šlo, ale v závěru se mi nepodařila vyladit forma podle mých představ, a přestože jsem v sólu získala 78,3 bodu, což je v letošní sezóně pro české akvabely nejlepší sólové skóre, myslela jsem minimálně na finálovou dvanáctku a výš. Ted už se nedá nic dělat. Po shrnutí rozhodčích vím, na čem pracovat, ale v následující sezóně bych se chtěla opět zaměřit na duovou olympijskou disciplínu, protože ta je dle mého názoru nejdůležitější. Sólo je jen takový akvabelový doplněk,“ svěřila se po závodě Alžběta Dufková.

Baumrtova_50F_3.jpgMicka_F_1500_5.jpgMicka_F_1500_7.jpgBaumrtova_50F_2.jpgMicka_F_1500_3.jpgFranta_100Z_5.JPGMicka_F_1500_6.jpgFranta_100Z_4.JPGZavadova_200M_3.JPGMicka_F_1500_4.jpgMicka_F_1500_1.jpgZavadova_200M_1.JPGMicka_F_1500_2.jpgBaumrtova_50F_1.jpgFranta_100Z_1.JPG