Lahoda MEJVe finských Helsinkách od středy probíhá ME juniorů v plavání. Čeští plavci se postarali již o dva dorostenecké rekordy a celkem zatím vybojovali 2 finále a 7 semifinálových účastí. Jako první se mezi nejlepších osm juniorů Evropy podíval Jakub Lahoda, který na 200 metrů polohový závod doplaval jako pátý!

První den se na své hlavní trati představila nadějná juniorka Lýdie Štěpánková. Na prsové padesátce se ji podařilo postoupit do semifinále. V odpoledním semifinálovém boji posunula svůj vlastní český dorostenecký rekord a časem 32,08 obsadila 11. místo, 21 setin za finálovou osmičkou.

První české finále na sebe ale nenechalo dlouho čekat. Druhý den se představil na polohové dvoustovce Jakub Lahoda a ukázal, že si do Helsinek přivezl velkou formu. V ranních rozplavbách nejprve překonal český dorostenecký rekord a časem 2:02,88 postoupil do semifinále z 2. pozice. Lahodovi se v semifinále podařilo svůj čas téměř zopakovat a výkon 2:03,12 ho posunul mezi 8 nejlepších polohovkářů letošního juniorského evropského šampionátu. Do finále pak Lahoda nastupoval z 5. pozice na dráze číslo 2. Zpočátku závodu se sice držel vzadu, ale díky kvalitnímu prsovém a kraulovém úseku se posunul na 5. místo, které také udržel až do cíle a dohmátl v čase 2:03,34!

„Se svým výkonem jsem maximálně spokojený. Absolutně jsem nečekal, že by se mi něco takového mohlo povést. Věřil jsem, že mám na to udělat si pěkný osobní rekord postoupit do semifinále, ale že bych překonal dorostenecký rekord, a nakonec skončil pátý, v to jsem ani nedoufal. Na medaili ale ještě chybělo dost. Ztrácel jsem hodně na startu, výjezdu a celkově na obrátkách, tam mám určitě rezervu,” ohlédl se Jakub Lahoda za svým výkonem ve finále ME juniorů.

Do semifinálových bojů se pak probojovali také další čeští plavci. Na motýlové 200 se česká vlajka objevila ve startovní listině semifinále hned dvakrát. Postarali se o to Adam Hlobeň a Sebastian Luňák. Oba si vylepšili své osobní rekordy, Luňákovi stačil čas 2:01,17 na 10. místo, Hlobeň byl v semifinále o něco pomalejší a výkonem 2:02,03 obsadil 13. pozici. Na prsové 50 se pak mezi 16 nejlepších podíval Vojtěch Maťátko, který zaplaval nový osobní rekord 28,90 a v celkovém pořadí skončil na 14. místě.

Dařilo se také Janu Čejkovi, který si nejprve první den na znakové stovce vylepšil osobní rekord a postup do finále mu unikl jen o 12 setin. To si ale vynahradil v závodě na 200 metrů znak. Čejka sice z ranních rozplaveb postoupil až díky redukci pořadí, kdy dál mohou postoupit pouze 2 závodníci z jednoho státu. V semifinále ale zaplaval skvělý osobní rekord a časem 2:01,44 vybojoval druhé české finále, které bude na programu v sobotu!