KozubekNa Evropském poháru v Barceloně, posledním závodě před mistrovstvím Evropy v Glasgow, se dařilo českým dálkovým plavcům. Na trati 10 kilometrů se mezi muži prosadil do elitní dvacítky Matěj Kozubek a v ženské kategorii Alena Benešová. Oba mají společně s Lenkou Štěrbovou a Vítem Ingeduldem schválenou nominaci na evropský šampionát.

Celkem se v Barceloně dostali do závodu čtyři muži a sedm žen. Mužský závod přinesl kvalitní výsledek Matěji Kozubkovi, který se v sezóně postupně zlepšuje a stále více se přibližuje nejvyšším příčkám. V Barceloně Kozubek skončil na 14. místě se ztrátou 49 sekund na vítězného Rasovszkého z Maďarska. Druhým nejlepším Čechem v cíli pak byl Vít Ingeduld na 31. místě. Dvojice Vojislav Štěrba a David Šebesta mezi evropskou špičkou sbírá své první zkušenosti a oba obsadili místa na začátku páté desítky.

Alena Benešová na sebe výbornými výkony upozornila na závodech ve Francii i na Balatonu a i v Barceloně se zařadila ve výsledkové listině těsně za nejlepší Evropanky. Benešová zvládla barcelonský závod o 41 sekund pomaleji než vítězná Italka Aurora Ponsele a doplavala
na 16. pozici. Další české plavkyně se pak umístily ve třetí a čtvrté desítce.

Vystoupení české skupiny v Barceloně zhodnotil reprezentační trenér dálkových plavců Jan Srb. „Letos je Evropský pohár silně obsazovaný. Ať kvůli prize money nebo povinnosti absolvovat start před mistrovstvím Evropy. Všichni plavci od nás měli za úkol držet se co nejdéle v hlavním balíku. Tentokrát byl lepší Matěj Kozubek, který za sebou nechal i lepší plavce z Balatonu. Těší nás, že jsme u něj zaznamenali výkonnostní progres.  Alena Benešová v druhé půlce na okamžik zaostala a tím ztratila kontakt s balíkem a skončila na konci druhé desítky. Každopádně to pro všechny byl dobrý test před evropským šampionátem.“

V Glasgow jsou soutěže v dálkovém plavání naplánované na čtyři dny. 8. srpna se plavou závody na 5 kilometrů, o den později pak na dvojnásobné trati. V sobotu 11. srpna je na programu týmový závod a v neděli pak čeká na plavce závod na 25 kilometrů.