Baumrtova 14O víkendu se v Římě uskutečnil prestižní plavecký mítink Trofeo Sette Colli, kterého se pravidelně zúčastňují také čeští reprezentanti. Letos se jich v Itálii představilo celkem sedm. Simona Baumrtová se ve Vatikánu nejprve setkala s papežem Františkem, a poté vybojovala bronz na znakové stovce. Tomáš Franta byl na stejné trati jen 7 setin za českým rekordem!

V Římě se na start postavilo také několik velkých světových hvězd například olympijští medailisté Julija Jefimova z Ruska, Adam Peaty a James Guy, oba z Velké Británie. Na závodech dokonce padl světový rekord. Andrij Govorov z Ukrajiny na motýlové padesátce zaplaval čas 22,27 a o 16 setin posunul historické maximum! Z českých závodníků se nejvíce dařilo znakařům Simoně Baumrtové a Tomášovi Frantovi.

Simona Baumrtová se při své návštěvě Itálie nejprve ve čtvrtek ve Vatikánu setkala s papežem Františkem. Od pátku do neděle se pak ve všech svých startech probojovala do A finále mezi 8 nejlepších znakařek italského mítinku. Na 100 metrů znak vystoupala až na stupně vítězů, když ve svém letošním nejlepším čase 1:00,08 dohmátla na 3. místě! Na poloviční trati Baumrtová atakovala výkonem 28,02 český rekord, který ji nakonec odolal o 13 setin.

„S výsledky jsem spokojená, ale je mi líto, že jsem na 50 znak skončila až 5., jen 15 setin za vítězkou. Je vidět, že ME bude neskutečně našlapané, i tady je nabitá konkurence, vždyť z 10 nejlepších bodových výkonů žen je 6 znakařek. Mám tu trochu problémy se spánkem, o to jsou pro mne výkony cennější. Na stovce je to můj letošní nejlepší čas a jsem ráda, že jsem se probojovala na stupně vítězů. Znaková dvoustovka mě v neděli příjemně překvapila," ohlédla se za svými výkony Simona Baumrtová. „Hned po příletu z Říma máme ještě krátké soustředění v Praze, pak republikový šampionát a závěrečná příprava před ME,” nastínila své plány, a ještě dodala pár slov k zajímavému zážitku: „Návštěva papeže byla nezapomenutelná. Bylo nás asi 130, nejdřív měl proslov prezident italské plavecké federace, a pak přímo papež. Bohužel ale mluvil v italštině, čemuž jsem nerozuměla, pak si podával s každým zúčastněným ruku. Každopádně i když jsem čekala něco jiného a nerozuměla jsem, bylo to úžasné, může se to stát jen jednou za život.”

Tomáš Franta se stejně jako jeho oddílová kolegyně nejlépe prezentoval na znakové stovce. Ve finále doplaval v čase 54,95, který je pouhých 7 setin za jeho vlastním českým rekordem. Tento výkon Frantu zařadil na celkové 6. místo. České národní maximum mu jen těsně uteklo také ve znakovém sprintu na 50 metrů. Na této trati zaplaval Franta čas 25,73 a skončil 3. v B finále.

Barbora Závadová ve své hlavní disciplíně 400 metrů polohově postoupila také do finále A. V ranních rozplavbách zaplavala Závadová čas 4:46,34, ve finále pak byla o něco pomalejší a v celkovém pořadí obsadila 8. místo. Barbora Závadová se pak ještě dvakrát představila v B finále na tratích 200 metrů motýlek a 400 metrů volný způsob. Mezi osm nejlepších polohovkářek se v nedělním programu po odhláškách probojovala také Kristýna Horská. Na polohové dvoustovce zaplavala svůj letošní nejlepší čas 2:16,45 a skončila na 7. místě.

České barvy v Římě hájily i další plavci. Juniorské mistryni Evropy Barboře Seemanové se nejvíce dařilo na kraulové padesátce, kde časem 25,83 skončila na 18. místě. Martina Elhenická doplavala v závodě na 1500 metrů volný způsob jako šestá. V B finále se pak představil také Jan Kutil na trati 200 metrů prsa.