ČSPS

Český svaz plaveckých sportů

MCR druzstev 2018

CP2018 jaro

thn Baumrtova ZMCRZimní národní šampionát má za sebou úvodní den. Na programu bylo hned pět finálových disciplín a plavcům se opravdu dařilo. Hned sedm závodníků totiž překonalo limity pro účast na evropském šampionátu. Padl také první český rekord a také několik dorosteneckých rekordů a dva nejlepší výkony dvanáctiletého žactva!

Už v dopoledních rozplavbách se Filipovi Chrápavému podařilo překonat B limit pro účast na ME, když na prsařské dvoustovce dohmátl v novém českém dorosteneckém rekordu 2:09,60 a stal se tak vůbec prvním českým účastníkem letošního mistrovství Evropy. Následně bylo na programu 100 metrů znak žen, kde se očekávané stalo skutečným, když Simona Baumrtová dohmátla v čase 58,37, čímž splnila ostrý A limit. Dařilo se také mladé naději Natálii Tužilové, která hned dvakrát vylepšila nejlepší výkony 12letého žactva. Nejprve na 50 kraul časem 27,13, a poté na 100 znak výkonem 1:06,17. Na závěr dopoledního programu pak padly ještě dva dorostenecké rekordy v polohové štafetě na 4x 50 metrů. V juniorkách se to podařilo Slávii VŠ Plzeň a v juniorech kvartetu Ústecké akademie plaveckých sportů.

Finálový program začal dalším vylepšením dorosteneckého rekordu v podání Filipa Chrápavého. Časomíra se zastavila na hodnotě 2:08,66, což je rychlejší výkon, než je A limit pro ME. Dalším limitářem se stal Tomáš Franta, který na znakařské stovce jen o 6 setin zaostal za vlastním českým rekordem. Jeho čas 51,48 je ale lepší ostrému limitu a chomutovský plavec se také podívá do dánské Kodaně. Svou, dalo by se říci povinnost, splnil také Jan Micka díky času 3:43,87 na 400 metrů volný způsob. Ve stejném finálovém závodě se ale k velmi kvalitnímu výkonu vybičoval také Jakub Karl a jeho výkon 3:47,24 je lepší než juniorský B limit.

Vrcholem prvního dne se pak stala polohovka na 200 metrů. Mezi ženami svedly velký souboj Simona Baumrtová a Kristýna Horská. Další zlato z MČR si nakonec odváží zkušenější Baumrtová, která porazila Horskou o 27 setin sekundy. Oběma ženám se ale podařilo překonat A limit! V mužích pak Tomáš Havránek předvedl fantastickou sólo jízdu a bylo zajímavé sledovat na jakém čase se časomíra nakonec zastaví. Skvělý čas 1:56,50 znamená první český rekord na tomto MČR, bohužel ale Havránkovi chybělo pouhých 15 setin k účasti na evropském šampionátu. Juniorský B limit si poté připsala také juniorská mistryně Evropy Barbora Seemanová, když si doplavala pro vítězství na 50 kraul v čase 25,07.

Zítra pokračuje šampionát druhým dnem.

Czech English French German Greek Italian Polish Portuguese Russian Spanish