ČSPS

Český svaz plaveckých sportů

MCR druzstev 2018

CP2018 jaro

thn ZMCR 2017Zimní mistrovství České republiky už klepe na dveře. Národní šampionát proběhne od čtvrtka do neděle v bazénu na plzeňských Slovanech. Kromě Barbory Závadové, která se připravuje v Austrálii, bude na startu celá česká plavecká špička. Jde totiž o jediný závod, kde mohou plavci překonat limity pro účast na nadcházejícím mistrovství Evropy. Dopoledne se začíná plavat v 9:00, finálové souboje pak jsou na programu každý den od 16:00, bazén bude volně přístupný všem plaveckým fanouškům. Živý přenos bude opět přenášen na YouTube kanálu SwimTV.
Systém jediného nominačního závodu byl letos zaveden vůbec poprvé a dle slov reprezentačního trenéra Vlastimíra Perny má pomoci plavcům a trenérům k lepšímu načasování přípravy, zvládnutí stresu a tlaku, jaký na ně poté doléhá na evropských a světových šampionátech. Oproti minulým zimním republikovým šampionátům je upraven také program. Závody na 50 a 100 m se poplavou na rozplavby, semifinále a finále. Zbytek závodů zůstává stylem rozplavby, finále.
Poslední mistrovství Evropy v krátkém bazénu proběhlo před dvěma lety v izraelském městě Netanja. Tehdy se na šampionát podívalo celkem 13 závodníků, kteří vybojovali 11 finálových účastí. Nejvíce se zde dařilo Honzovi Mickovi a Báře Závadové, kteří shodně obsadili 4.místo. Tentokrát se nejlepší plavci představí opět v Dánsku, stejně jako v roce 2013. Závodit se bude v Royal Areně v dánském hlavním městě, v Kodani.
Příprava nejlepších českých plavců byla letos hodně odlišná. Někteří objížděli podzimní kola Českého poháru, většina jich ale dala přednost tréninkové přípravě. Jednou z takových byla například Simona Baumrtová, které stačil jediný podzimní závod na to, aby se dostala do evropské TOP10 na 200 znak.
„Mám hodně disciplín, protože si chci zazávodit, pořádně se rozezávodit před ME. Těším se moc, Plzeň mám moc ráda. Myslím si, že je správné, že je jen jeden kvalifikační závod. Na MS nebo ME máme taky jenom jednu šanci podat, co nejlepší výkon, takže si myslím, že to může posunout české plavání zase o něco dál.“
Stejný styl přípravy zvolil také Honza Micka, ten se představil na začátku sezony na Plzeňských sprintech a od té doby věnoval veškeré své síly do tréninků a soustředění.
„Na MČR se moc těším a poplavu tam svojí každoroční klasiku, tedy 200, 400, 800 a 1500VZ. Co se týče toho jednoho nominačního závodu, nejsem zastáncem, ale ani mi to nijak zvlášť nevadí. Tato nominační kritéria má hodně plaveckých federací a je asi i dobře, že to tak je nyní i u nás.“
Bude tedy zajímavé sledovat, jak se s novým systémem plavci poperou a kolik se jich nakonec představí na evropském šampionátu. To vše se dozvíme již v následujících 5 dnech.
Czech English French German Greek Italian Polish Portuguese Russian Spanish