ČSPS

Český svaz plaveckých sportů

PF 2018 CSPS www

Reprezentační tým českých plavců absolvoval své první letošní společné soustředění v Jižní Africe. Ve Stellenboschi po dva týdny nabíralo tréninkové kilometry dvanáct plavců. Ještě o týden déle se v Africe připravovali Jan Micka s Barborou Závadovou. Z absolutní české špičky chyběla pouze trojice Baumrtová, Chocová, Janeček.
Nejlepší plavkyně roku 2014 Barbora Závadová pracovala hlavně na vytrvalosti, ale musela se potýkat i se zdravotními problémy. „Program soustředění byl jasný, tři týdny velkého objemu kilometrů. Plavali jsme dvakrát denně tři hodiny, jeden trénink měl asi 10 km. Byla jsem ve skupině spolu s kluky pod vedením paní Passerové. Zaměřili jsme se na rozvoj vytrvalosti, hlavně tedy kraul. Bohužel během soustředění se mi dostavily komplikace s ramenem a zády, začala jsem plavat více nohama. Občas byl trénink spíše než čistě vytrvalostní, hodně těžký a plavali jsme více do rychlosti.“ O našlapaném programu hovořil i Jan Micka, jehož doménou jsou delší bazénové tratě. Před rokem měl potíže s ramenem a letos by si přál sezónu bez jakýchkoli komplikací a ví, že bez tvrdé přípravy se neobejde. „Program byl náročný. Zaměřovali jsme se především na objemy, abychom naplavali co nejvíce kilometrů.Pro mě osobně byla krátká doba mezi ranním a odpoledním tréninkem, ale s tím nic nenaděláme. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti!“, konstatoval s úsměvem.
Barbora Závadová i Jan Micka myslí v letošní sezóně hlavně na srpnové mistrovství světa v Kazani. Naplavané kilometry jsou základem úspěšné přípravy na světový šampionát. Podle Jana Micky, který před dvěma lety zářil na mistrovství Evropy i světa juniorů, splnilo soustředění účel. „Za sebe musím říci, že se podařilo udělat, co jsme potřebovali.“ Jeho reprezentační kolegyně a nejvšestrannější česká plavkyně Barbora Závadová Micku pochválila a doplnila: „Myslím, že se nám podařilo splnit vše, co jsme chtěli. I když tam byly dva nebo tři výpadky kvůli bolestem ramena, naplavala jsem 261 km. Honza Micka má mnohem více, a to se mnou byl celé tři týdny. Je vážně dobrý.“
Neplavalo se ale jen na objem, ale pochopitelně i se stopkami na čas. S těmi ale nebyl Micka příliš spokojen. „Bohužel jsem na tomto soustředění neplaval tak kvalitní časy, jako například na dřívějším soustředění na Mallorce. Ale pevně věřím, že si to v průběhu sezony vynahradím.“ Závadová, která je známá svými častými soutěžními starty, si vedle tréninku otestovala formu i při závodech. „Absolvovali jsme závody, které byly v místním bazénu. Ty jsem pojala taky tréninkově. Plavala jsem všechny starty, tudíž za 4 půldny mě čekalo 27 startů. Navíc jeden "půlden" trval asi hodinu a půl. Trenér mi z legrace říkal "perpetum mobile".“
O víkendu Závadová i Micka pomohli svým týmům v semifinále republikového šampionátu družstev a už se těší na úvodní závod Českého poháru, který prvním dílem odstartuje příští víkend v Hradci Králové. Micku pak čeká další soustředění v Srní na Šumavě, Závadová na konci března zamíří na závody do Dánska.
Czech English French German Greek Italian Polish Portuguese Russian Spanish