ČSPS

Český svaz plaveckých sportů

PF 2018 CSPS www

ms 2016 25 windsor clankyLucie Svěcená si na světový šampionát v krátkém bazénu v kanadském Windsoru přivezla vynikající formu. Po postupu do semifinále a českém rekordu na 50 metrů motýlek se jí totéž povedlo na dvojnásobné trati. Svěcená v českém rekordu 57.91 postoupila do semifinále jedenáctým časem. Jan Micka se na patnáctistovce pral o postup do finálové osmičky, aby nakonec skončil desátý.
Jako první Češka dokázala Lucie Svěcená zaplavat 100 metrů motýlek pod 58 sekund. Před dvěma měsíci v Plzni posunula český rekord na 58.03 a ve Windsoru ubrala dalších 12 setin sekundy. Za výkon 57.91 brala v rozplavbách 11. místo a může se těšit na semifinále, které je plánované na 1:00 v noci na neděli. „Plavalo se mi skvěle, jen jsem vůbec nevěděla, jestli jsem závod dobře rozjela. Snažila jsem se držet té vedle sebe na třetí dráze a na druhé padesátce přidat. Jsem moc spokojená, 11. místo mě hodně překvapilo, nečekala jsem to. Plavalo se mi to krásně uvolněně a těším se na semifinále,“ zhodnotila závod devatenáctiletá Lucie Svěcená.
O postup do na 1 500 metrů volný způsob se snažil Jan Micka. Nejlepší český vytrvalec se v poslední rozplavbě dlouho držel v kontaktu s Paltirinierim,  Christiansenem a Gyurtou, ale ve druhé polovině závodu začal lehce ztrácet. V cíli mu naměřili čas 14:43.30, za který bral 10. místo. Od postupu dělilo Micku 5 sekund a 36 setin. Se svým výkonem byl, vzhledem ke své větší oblibě padesátimetrového bazénu, spokojený . „10. místo na světě?! Paráda. Sice jsem neposunul hranici českého rekordu, jak jsem si přál, ale příště se zadaří. Já i trenérka paní Passerová jsme spokojení a těšíme se na letní sezónu, kdy nás čeká mistrovství světa na dlouhém bazénu v Budapešti. Na dlouhem bazénu se mi daří mnohem více. V podstatě 4. místo na ME a 12.místo na olympijských hrách jsou toho důkazem.“
Dvě české reprezentantky Simona Baumrtová a Barbora Závadová nastoupily do závodu na 200 metrů polohově. Na této trati se neplave semifinále a do finále postupuje prvních osm z rozplaveb. Obě Češky se v pořadí zařadily hned za sebe a mezi jejich časy v cíli byl rozdíl jen osm setin sekundy. Simona Baumrtová skončila výkonem 2:11.21 dvanáctá a Barbora Závadová v čase 2:11.29 o příčku za ní. Závod ze svého pohledu zhodnotila výsledkově lepší z obou českých plavkyň Simona Baumrtová.„První půlka závodu se mi plavala hezky a k tomu jsem šetřila síly na prsařský úsek, který se mi vydařil. Kraul byl ale špatný, když mi došly síly. Nicméně je to letošní nejlepší čas a 12. místo na mistrovství světa je pěkné.“
Petr Bartůněk i při svém druhém individuálním startu měnil domácí rekordní tabulky. Po překonání českého maxima na prsařské stovce vylepšil znovu po sedmi letech svůj vlastní český rekord o jednu setinu sekundy na 26.83. I tak se ale do semifinále těsně neprobojoval. Na 21. pozici chybělo Bartůňkovi k postupu jen šest setin sekundy.
V nejkratším sprintu volným způsobem se Barboře Seemanové podařilo překonat dorostenecký rekord, který je zároveň jejím osobním maximem. Seemanové ve Windsoru zaplavala čas 25.27, což je o sedm setin sekundy lepší než stávající dorostenecký rekord.
Štafeta žen na 4x 200 metrů ve složení Seemanová, Baumrtová, Závadová, Elhenická útočila na finálovou účast. K té nakonec s výkonem 7:12.89 scházela sekunda a 13 setin .
Výsledky českých reprezentantů v rozplavbách:
100 m motýlek ženy
11. Lucie Svěcená                                 57.91                      český rekord
1 500 m volný způsob
10. Jan Micka                                        14:43.30
200 m polohový závod ženy
12. Simona Baumrtová                         2:11.21
13. Barbora Závadová                          2:11.29
400 m polohový závod muži
17. Pavel Janeček                                 4:10.96
100 m volný způsob muži
41. Jan Šefl                                           48.69
59.  Tomáš Franta                                49.59
50 m volný způsob ženy
29. Barbora Seemanová                      25.27                      dorostenecký rekord
50 m prsa                                                                             
21. Petr Bartůněk                                 26.83                      český rekord
Štafeta 4x 200 m ženy
9. Česká republika                                                7:
Barbora Seemanová, Simona Baurtová, Barbora Závadová, Martina Elhenická
Czech English French German Greek Italian Polish Portuguese Russian Spanish