ČSPS

Český svaz plaveckých sportů

PF 2018 CSPS www

Plzeňské sprinty přilákaly na zápas Čech skvělou konkurenci s medailisty z evropských a světových šampionátů. V šestém závodě Českého poháru – Arena Cupu byli ale nejvíc vidět mladí čeští plavci, věkem stále ještě teenageři, kteří se blýskli novými českými rekordy. Zasloužili se o ně Barbora Seemanová na 200 metrů volný způsob, Tomáš Franta na znakařské padesátce a na stovce motýlek Lucie Svěcená. Splněny byly i první limity pro mistrovství světa v krátkém bazénu v kanadském Windsoru.
Barbora Seemanová v pouhých šestnácti letech už letos stihla účast na olympiádě v Riu a přivézt medaile z mistrovství Evropy juniorů v Maďarsku. Současně si mezi dospělými přivlastnila české rekordy na 100 a 200 metrů kraul. Řádit začala i v krátkém bazénu, když v Plzni překonala tři dorostenecké rekordy a jeden seniorský a 200 metrů volný způsob. V bazénu na Slovanech zaplavala 1:56.02 a o 31 setin sekundy vymazala z tabulek rok starý čas Simony Baumrtové. Navíc Seemanové scházelo jen 8 setin sekundy k českému rekordu na 100 metrů kraul, když dohmátla v čase 53.89. Rekord drží Jana Myšková už dlouhých 13 let. Skvělou formu mladé plavkyně pražského Motorletu zhodnotil její otec a trenér Tomáš Seeman. „Bára má hodně naplaváno už z dřívějších let a teď se zaměřujeme hodně na techniku. Neplave až tak frekvenčně rychle, spíše pomaleji, ale důležitá pro nás je kvalitní technika a co největší účinnost záběru, což se právě tady projevilo.“ Seemanová současně splnila B limit pro MS ve Windsoru.
Osmnáctiletý Tomáš Franta, také ještě dorostenec, kterému patří rekordy na dvou nejkratších znakařských tratích v padesátimetrovém bazénu, začal měnit rekordní tabulky i v krátkém bazénu. V Plzni vylepšil český rekord na 50 metrů znak výkonem 24.40, když dosavadní maximum Martina Baďury z Chartres z roku 2012 vylepšil o 11 setin sekundy. “Nečekal jsem to. Soustředil jsem se spíš na dvoustovku, na níž jsem se chtěl pokusit o limit do Kanady, ale ten je nastavený hodně vysoko. Dobře jsme v posledním týdnu odpočívali, aby přišla forma. Taky jsem ale hodně trénoval, hlavně minulý týden to bylo strašně tvrdé a náročné,“ svěřil se po rekordu Tomáš Franta. Plavec Slávie Chomutov vyhrál v Plzni všechny znakařské tratě a jeho čas 52.55 na stovce je dalším dorosteneckým rekordem.
Radost si v Plzni udělala českým rekordem také Lucie Svěcená. Devatenáctiletá žatecká plavkyně zazářila na 100 metrů motýlek, když zaplavala čas 58.03 a hranici vlastního i domácího maxima posunula o 43 setin sekundy. Dosaženým časem potvrdila svou účast na světovém šampionátu v Kanadě.
Bodově nejkvalitnější výkon předvedl na 1 500 metrů volný způsob Jan Micka. Nejlepší český plavec na OH v Riu dosáhl času 14:44.06 a i on jednoznačně potvrdil svou nominaci do Windsoru. V Plzni vyhrál i závody na 400 a 800 metrů volný způsob. Do Kanady by měla v prosinci odjet také Simona Baumrtová, která si účast zajistila na tratích 50 a 100 metrů znak a na polohovce na 200 metrů. B limit pro Windsor má splněný také Martina Elhenická na 400 metrů volný způsob. Blízko účasti jsou také Kristýna Horská, Petra Chocová a Jan Šefl.
Czech English French German Greek Italian Polish Portuguese Russian Spanish