ČSPS

Český svaz plaveckých sportů

PF 2018 CSPS www

Od začátku července, kdy bylo na programu Letní mistrovství České republiky v Pardubicích, trvala přestávka v letošním Českém poháru v plavání - Arena Cupu. Pauzu vyplnila účast českých plavců na olympijských hrách v Riu, kde se nejvíce dařilo Janu Mickovi. On, ale i kompletní česká špička a také mistryně Evropy Jenna Laukkanen nebo Litevec Giedrius Titenis se představí od pátku do neděle v Plzni na tradičním mítinku Plzeňské sprinty.
Plzeňské závody otevírají část sezóny, která se odehrává především v krátkém bazénu a vyvrcholí na začátku prosince světovým šampionátem v kanadském Windsoru. V Plzni se tedy poplave už také o limity na mistrovství světa. Nejvýraznější postavou českého plavání je v letošním roce Jan Micka, který na olympiádě v Riu obsadil v závodě na 1 500 metrů volný způsob dvanácté místo. V Plzni se utká na kraulařské čtyřstovce se svým věčným rivalem ze Slovenska Richardem Nagyem. „Do Plzně se moc těším, protože tam je vždycky skvělá atmosféra a také jeden z nejrychlejších bazénů v republice. Jsem rád, že s Richardem Nagyem spolu poplaveme aspoň čtyřstovku. Jsme už dlouho dobu kamarádi a občas spolu i trénujeme. Vždycky se moc těším na naše vzájemné souboje v bazénu. Mrzí mě jen, že v Plzni neplave i 800 a 1500 metrů volný způsob. Mohl to být zajímavý souboj a věřím, že jsme mohli předvést skvělé časy, ale bohužel se potkáme jen na jedné trati. Ale na ten náš společný závod se hodně těším,“ svěřil se před Plzeňskými sprinty Jan Micka. Vedle něho se příznivci plavání mohou těšit i na další reprezentanty v čele se Simonou Baumrtovou a Barborou Závadovou.
Do Plzně se podařilo přilákat i kvalitní zahraniční konkurenci. Mezi přihlášenými září zejména dvě prsařské hvězdy. Jednadvacetiletá Jenna Laukkanen z Finska se může pochlubit dvěma zlatými medailemi na 50 a 100 metrů prsa z posledního mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Netanji. Ve Finsku se spolu s ní v nedávné době připravovala i Martina Moravčíková. Prsařské tratě mužů pak ozdobí svou účastí Giedrius Titenis. Největším úspěchem Litevcovy kariéry je bronzová medaile z mistrovství světa 2009 v Římě na 200 metrů prsa. Navíc má ve své sbírce dalších 5 medailí z evropských šampionátů.
Plzeňské sprinty začínají v pátek dopoledne a celkem je na programu šest závodních bloků. Každý den až do neděle nejprve dopolední a pak odpolední program.
Program:
pátek 14. 10.               11:00 (rozplavby)               16:30 (finále)
sobota 15. 10.             9:00 (rozplavby)                16:30 (finále)
neděle 16. 10.             9:00 (rozplavby)                 15:00 (finále)
Czech English French German Greek Italian Polish Portuguese Russian Spanish