ČSPS

Český svaz plaveckých sportů

PF 2018 CSPS www

me2016 london clankyNeskutečné vylepšení českého rekordu o téměř jeden a půl sekundy a olympijský A limit byly klíčem k postupu Martiny Moravčíkové do finále mistrovství Evropy na 200 metrů prsa. Do finále posunul českou reprezentantku čas 2:25.78. V tichosti jako klidná síla se do finále na 100 metrů motýlek probojovala i Lucie Svěcená výkonem 58.71. Obě finále se plavou v pátečním večerním programu, v němž se představí i Jan Micka na osmistovce.
Martina Moravčíková ze svého českého rekordu ukrajovala po desetinách, často i jen po setinách. Semifinále evropského šampionátu ale zastihlo Moravčíkovou ve skvělé formě. Výkonem 2:25.78 pokořila nejen český rekord o 1.46 sekundy, ale také o 1.16 sekundy překonala A limit pro olympiádu, čímž má jistotu účasti na hrách v Riu. V olympijské výpravě se přidá k Závadové, Baumrtové, Mickovi a Svěcené a stala se pátou českou plavkyní s A limitem. V Londýně se do finále kvalifikovala jako osmá. „Byla to velká a dlouhá cesta plná dřiny, ale je to super. Prolomení hranice 2:26 je zase o třídu jinde. Fakt jsem z toho nadšená, jelo se mi to nádherně. Čekala jsem na to čtyři roky, až se jednou utrhnu a jednou to přijít muselo. Jsem za to moc ráda,“ zářila štěstím Martina Moravčíková.
Stále teprve osmnáctiletá motýlkářka ze Žatce Lucie Svěcená dosáhla v seniorské kategorii životního úspěchu. Slibnou formu ukázala už na padesátce, na níž plavala semifinále, ale ta pravá exploze mladého talentu přišla v dnešním boji o finále na stovce. Svěcená plavala první polovinu tratě velice rychle pod 27 sekund a v závěru se dokázala dostat na postupový čas 58.71, kterým se dělila o 6. místo. Oproti dopolední rozplavbě se zlepšila o 12 setin sekundy a může se těšit na zítřejší večerní finále. „Mně se ta první padesátka rozjížděla strašně dobře, ale ta druhá šíleně bolela. Já už fakt nevím, co mám v té druhé padesátce dělat. Nevím, jestli je to únavou nebo něčím jiným. Snažila jsem se držet Italky vedle mě. Na první padesátce se udržím, ale na té druhé už ne. Já na to nemám takovou sílu jako ony. Já jsem na tyto závody moc netrénovala a pokračuju v trénincích do Ria, takže jsem s tím časem spokojená,“ rozpovídala se po svém postupu do finále Lucie Svěcená. 
   
Czech English French German Greek Italian Polish Portuguese Russian Spanish