Pleskotova MasiniZávody v Barceloně patří dlouhé roky mezi klasické zastávky Evropského poháru v dálkovém plavání. V obou kategoriích se na trati 10 kilometrů představili i čeští vytrvalci, čtyři ženy a dva muži. Nejvíce se dařilo Julii Pleskotové s Matějem Kozubkem, kteří shodně doplavali na 8. příčce.

Julie Pleskotová jde v posledních týdnech z jednoho závodu do druhého. Na mistrovství Evropy v Bělehradě před necelými třemi týdny plavala desítku i pětku a po návratu domu nemohla chybět na republikovém šampionátu na desetikilometrové trati na Seči, kde skončila druhá za Lenkou Plavlackou. V Barceloně byla Pleskotová nejzkušenější Češkou ve startovním poli a v cíli se také z českých reprezentantek objevila jako první na 8. místě se ztrátou necelých 17 sekund na vítězku. Další tři české vytrvalkyně jsou věkem stále ještě náctileté a dvě z nich doplavali těsně za první desítkou. Marie Kopáčová bere 12. a Lucie Netrefová 13.místo, Leontýna Trněná cíl tentokrát nespatřila, neboť byla diskvalifikovaná. Ženskou desítku ovládla Lisa Pou z Monaka před Portugalkou Angelicou Andre a třetí dohmátla domácí Paula Otero Fernandez.

Podobný program jako Pleskotová měl ve druhé půlce června rovněž Matěj Kozubek. Jen s tím rozdílem, že na mistrovství Evropy neplaval závod na 5 kilometrů, ale nejdelší trať 25 kilometrů. Do Barcelony přicestoval posílen triumfem na mistrovství republiky a svou aktuální formu využil k útoku na nejvyšší příčky. V nesmírně vyrovnaném závodě, kdy se prvních devět plavců v cíli vešlo do necelých sedmi sekund, skončil Kozubek tři a půl sekundy od pódia a lehce přes 5 sekund od vítězství na 8. pozici. Danylo Chobanian, který plave v Česku za Krokodýl Brno a v Barceloně reprezentoval pod ukrajinskou vlajkou, obsadil 17. místo. Hned za ním pak skončil Ondřej Zach. Vítězství zůstalo ve Španělsku zásluhou Guillema Pujola Belmonteho, který vyhrál před Švýcarem Niederbergerem a Francouzem Mesmacquem.