Horska motylSobota přinesla českému plavání na ME v krátkém bazénu v Kazani další vynikající výkony a umístění i dva postupy do nedělních finálových závodů. Kristýna Horská ve svém třetím finále v Kazani zaznamenala druhý nejlepší výsledek, když po 4. místě na 200 metrů prsa dnes skončila pátá na polohové dvoustovce. Ze 6. příčky se raduje Simona Kubová na 100 metrů znak a Matěj Zábojník proměnil své první evropské finále v 7. místo na 200 metrů prsa. Zítra uvidíme ve finále kraulové dvoustovky Barboru Seemanovou a možná trochu nečekaně i Tomáše Frantu na trati 200 metrů znak. Janu Šeflovi nestačil na finále ani český rekord na 100 metrů polohově 52.23.

Skvělou bilancí tří finálových startů ze třech disciplín, do nichž v Kazani nastoupila, se může pyšnit Kristýna Horská. Začala 7. místem na dlouhé polohovce, včera byla čtvrtá na prsové dvoustovce a dnes na ni čekalo finále na 200 metrů polohově. Horská začala na zadních pozicích, aby nejprve ze sedmé příčky po prvním úseku spadla na znaku až na osmou, ale pak se rozjela k vynikající stíhačce. Na prsovém úseku se posunula na šestou pozici a v cíli dohmátla na 5. místě v čase 2:08.95, který o desetinu zaostala za svým osobním rekordem. Finále vyhrála Anastasja Gorbenko z Izraele.

„Samozřejmě to čtvrté (místo) by bylo hezčí. Na druhou stranu, další umístění do sbírky. Teď už mám všechno od čtvrtého do osmého, příště už bych mohla jít nahoru. Přišlo mi, že to je lepší než včera, ale necítila jsem se v kraulu tak dobře jako včera. Trošku mě mrzí, že jsem ho tak necítila, protože včera to bylo po dvě stě prsou, dnes jsem se soustředila jen na tohle. Ale nejsem nespokojená,“ rozloučila se s „krátkou Evropou“ Kristýna Horská.

Simona Kubová se v Kazani během všech závodů na znakové stovce postupně zlepšovala, aby se ve finále posunula až na svůj letošní nejlepší výkon 57.12. Kubová tak obsadila ve finále 6. místo, když vyhrála favorizovaná Kira Toussaint z Nizozemska.

„Já jsem strašně spokojená, jsem šťastná za to, že jsem byla ve finále, už je to nějakou dobu, co tu jsem a pořád stačím těm mladým. Je to zase můj letošňák.

Jela jsem sem s cílem finále, tak mě potěšilo už jen to, že jsem se do něj kvalifikovala, a ten čas je skvělej. Jeden z mých nejlepších, určitě mezi mými deseti nejlepšími, to je super,“ šířila kolem sebe pozitivní náladu Simona Kubová.

Matěj Zábojník se dnes těšil na své první velké evropské finále, když se během rozplaveb a semifinále dokázal zlepšit o jeden a půl sekundy až na nový český rekord 2:04.67. Ve finále výrazně odskočila první pětice, z níž také vzešel nový mistr Evropy Ilja Šymanovič z Běloruska. Zábojník bojoval o šestou pozici, aby nakonec obsadil 7. místo výkonem 2:05.88.

„Už nebyla energie, bylo to tahané, necítil jsem se tak dobře, hodně to bolelo. Ale sedmé místo beru všemi deseti a čas taky. Když jsem sem jel, tak jsem počítal, že poplavu tři, když to dobře půjde, čtyři starty. Teď jich mám za sebou sedm. Bylo to náročnější, než jsem čekal. Nejsem na to moc zvyklý, nemám s velkými soutěžemi zkušenosti. A já bojuju o každý postup z rozplaveb, musím být připravený na každý závod jako na největší finále v život,“ podělil se o své dojmy z finále i dalších závodů Matěj Zábojník ve chvíli, kdy měl před sebou ještě semifinále padesátky.

Do nejkratšího sprintu se prosadil díky velkému zlepšení osobního rekordu až na 27.22. V semifinále se mu na 7 setin přiblížil a skončil mimo postupové příčky šestnáctý. Z Kazaně tak Zábojník odjede se sedmým, jedenáctým a šestnáctým místem.

Barbora Seemanová i přes přetrvávající nachlazení úspěšně zvládla semifinále na své parádní trati 200 metrů volný způsob. Do finále se prosadila jako čtvrtá nejrychlejší, když zaplavala čas 1:55.07. Seemanová se představila v prvním ze dvou semifinálových závodů a podle toho si také stanovila taktiku.

„Já se snažila držet s tou Goseovou, protože jsem věděla, že chci být první nebo druhá, abych se nemusel soustředit na čas a byla kvalifikovaná. Když jsem viděla, že jsou obě vedle mě, tak jsem dala do poslední 25 co nejvíc sil, abych tam byla mezi první a druhou. Bylo to lepší než ráno. Celkem fajn. Cítila jsem konečně vodu, nebyla jsem tak utopená, mohla jsem líp dýchat než ráno. Jsem ráda, čekala jsem, že to bude bolet mnohem víc. Trochu jsem do sebe dala nějaké léky, abych utlumila ten kašel, což byl můj jediný cíl, abych přežila do semifinále a kvalifikovala se. Povedlo se a jsem tam,“ oddechla si po zdařile zvládnutém semifinále Barbora Seemanová.

Tomáš Franta dvakrát usiloval o postup do semifinále, ale na znakových tratích na 50 i 100 metrů skončil těsně za elitní osmičkou devátý. A dnes možná nejvíce překvapil sám sebe. Založením je Franta hlavně sprinter, ale tentokrát se mu podařilo projít do finále na trati 200 metrů znak. Do medailových bojů pomohl Frantovi výkon 1:52.74, který obsadil 7. místo a konečně zlomil své finálové prokletí.

„Že zrovna na dvoustovku, o tom se mi ani nezdálo. Při tréninku jsem se daleko líp cítil ve sprintech, myslel jsem si, že to spíš klapne na padesátce nebo stovce, hlavně na ni. Tomuhle jsem nevěřil. Po pravdě, po tom, co jsem skočil do vody se rozplavat, tak jsem to zkrátil, protože jsem se ze všech dnů tady cítil nejhůř. Vůbec jsem necítil vodu, byl jsem těžkopádný, nebylo to snadné. Dost dám na svůj pocit při rozplavání, už na startovní plošinu jsem šel odhodlaný, ale i s tím, ať to mám za sebou. Neměl jsem žádné očekávání. Myslel jsem si, že tam proklouznu. Když jsem dohmátl třetí, říkal jsem si, že by to mohlo vyjít, i ten čas byl docela dobrý na ty kluky, co tu jsou, tak jsem věřil, že prolezu,“ rozpovídal se po postupu do finále Tomáš Franta.

Až bude Jan Šefl po skončení šampionátu usedat v Kazani do letadla směr Česká republika, mohou ho hřát u srdce dva české rekordy. Nejprve připravil o domácí maximum na 100 metrů motýlek Michala Rubáčka a v dnešním semifinále na polohové stovce zlepšil svůj český rekord o 3 setiny sekundy. Byl z toho čas 53.23, za který bere 12. místo a do finále nepostoupil.