ODM2024 banner 2

Kozubek MickaV Labe aréně v Račicích se uskutečnilo mistrovství ČR v dálkovém plavání na 5 a 20 km. Po zrušení původního červnového žákovského šampionátu v Opavě se v místním veslařském areálu představili také žáci, kde mladší kategorie absolvovala mistrovský závod na 3 km. Mimo individuálních závodů se v Račicích plaval i národní šampionát štafet na 4x 1,25 km. Mistry ČR se v kategorii dospělých stali na trati 5 km Jan Micka a Lenka Štěrbová, na delší distanci pak Julie Pleskotová a Matěj Kozubek. Zlatou medaili ze závodu štafet si odváží kvarteto Komety Brno, které plavalo ve složení Alena Benešová, Lucie Zubalíková, Vít Ingeduld a Matěj Kozubek.

Závod na 5 km mužů nabídl strhující podívanou, když se první 4 závodníci v cíli vměstnali do 5 sekund. Stejně jako v červnu na dvojnásobné distanci svedli krásný souboj o domácí titul Jan Micka a obhájce prvenství Matěj Kozubek,
k nim se navíc přidali Vít Ingeduld a Martin Straka. Z vítězství se znovu mohl radovat bazénový specialista Jan Micka, který Matěje Kozubka v závěrečných metrech udolal a dohmátl v čase 56:37.9 s náskokem 2 sekund. Finiš o bronzovou medaili byl ještě těsnější a závodníky nakonec dělilo pouhých 0.1 s, když třetí příčku obsadil Vít Ingeduld.

Se závodem na 5 km v Račicích jsem opravdu hodně spokojený. Předchozí roky jsem jezdil do Račic po dvou až třech týdnech volna a byl to vždy můj první kontakt s vodou. Jsem rád, že jsem letos plaval cele léto, a to mi pomohlo vyhrát. Asi mě už žádná volná voda letos nečeká, chystám se ale ještě na závod na 5 km do Krnova,“ ohlédnul se za závodem a nastínil své plány nový mistr ČR na 5 km Jan Micka.

Neméně zajímavý a vyrovnaný byl také závod žen na stejné distanci, kde si to o zlato rozdaly oddílové kolegyně Lenka Štěrbová a starší dorostenka Julie Pleskotová z Bohemians Praha. První místo nakonec vybojovala zkušenější závodnice Štěrbová, která svou mladší soupeřku porazila nejtěsnějším možným rozdílem 0.1 s a titul mistryně ČR vybojovala v čase 1:02:29.8. Obhájkyně vítězství Lucie Zubalíková tentokrát obsadila 3. příčku se ztrátou 18 sekund.

„Závod na 5 km mi úplně nesedl, takže jsem byla ráda, že se mi i přesto povedl dotáhnout do vítězného konce. Nedělní dvacítka se mi plavala o poznání lépe, bohužel jsem nezvládla závod dobře takticky a v závěru mi chyběly síly. Z víkendu mám tedy trochu smíšené pocity. Mám teď před sebou poslední závody ČP v dálkovém plavání. Po nich budu mít chvíli volno na nabrání sil na bazénovou sezónu, kterou zahájím MČR družstev v Pardubicích. Hlavní cíl příští roku bude uspět na květnové kvalifikaci na OH v Japonsku,“ zhodnotila závody aktuálně vedoucí žena ČP Lenka Štěrbová.

V závodě na 20 kilometrů mezi muži tentokrát nenechal nikoho na pochybách obhájce titulu Matěj Kozubek. Ten si od začátku až do posledního mezičasu držel mírný náskok na Martina Straku, aby pak v závěrečných 2,5 km zapnul na vyšší obrátky a doplaval si na této trati pro sedmý titul mistra ČR v řadě v čase 4:01:08,8 s náskokem téměr jedné minuty. Třetí místo opět vybojoval Vít Ingeduld.

„Se svými výsledky jsem poměrně spokojený. Jsem rád, že se mi podařilo po sedmé za sebou zopakovat titul na 20 km. Bohužel se mi nepodařilo vyhrát závod na 5 km a zlepšit si náladu po Seči. Bazénové podmínky v Račickém kanálu pomohly Honzovi nás v závěru rychlostně překonat. Nejvíc mě asi štvalo, že ani v jednom z individuálních závodů se nikdo moc nesnažil tahat a spíš se vezli. Honza se alespoň vysloveně nevezl celou dobu a část závodu jsme jeli vedle sebe. Ale jinak jsem se v žádném ze závodů, nemohl za nikoho moc schovat a na chvíli si odpočinout,“ shrnul svůj pohled na víkendové MČR Matěj Kozubek.

V ženské kategorii se opakoval souboj z kratšího závodu mezi starší dorostenkou Julií Pleskotovou a obhájkyní prvenství Lenkou Štěrbovou. Štěrbová na všech mezičasech držela svou mladší oddílovou kolegyni za sebou, rozhodujícící byl ale opět až závěrečný finiš. A v něm byla tentokrát rychlejší Pleskotová, která dokázala vybojovat mistrovský titul v čase 4:20:18.1 s náskokem pouhých 0.6 sekundy. Na třetím místě skončila Pavlína Soukupová ze Slávie VŠ Plzeň.

„Start na dvacítce se mi nepovedl úplně podle představ, kvůli tomu jsem na začátku musela dojíždět větší mezeru, která mohla rozhodnout o mojí celkové ztrátě. Ve zbytku trati se mi ale dařilo udržovat tempo s Lenkou Štěrbovou. Zvládla jsem se dobře psychicky připravit, což mi pomáhalo během závodu. I když jsem 20 km plavala poprvé, věděla jsem, že se to nebude moc lišit od 15 km. Jsem moc ráda, že se mi povedlo využít zbytku sil a energie a vyhrát finiš,“ popisovala svůj první mistrovský titul na 20 km mezi dospělými Julie Pleskotová.

Také závod štafet na 4x 1,25 km byl velmi napínavý, o vítězství se přetahovala kvarteta Bohemians Praha a Komety Brno. Ještě po třech úsecích byl rozdíl pouhé 2 sekundy, rozhodoval tak poslední úsek. Barvy obhájců titulu z Prahy hájil Vojislav Štěrba, za Kometu Brno pak aktuálně vedoucí muž Českého poháru Matěj Kozubek, který ještě v loňském roce reprezentoval právě Bohemians. V cíli se nakonec v čase 59:55.5 s náskokem 11 sekund radoval Matěj Kozubek a tým Komety Brno, který tvořili ještě Alena Benešová, Lucie Zubalíková a Vít Ingeduld.

Domácí tituly tak jsou rozdány na všech tratích. Český pohár v dálkovém plavání bude pokračovat již za týden v Kolín, kde se v sobotu 29. srpna uskuteční Plavecký memoriál Hany Greenfieldové, kterého se na tratích 500 m a 1 km může zúčastnit také širší plavecká veřejnost.