ODM2024 banner 2

MS Kubova 50ZVečerní program druhého dne mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Glasgow byl z pohledu českých barev velmi nabitý. Na českou výpravu čekalo jedno finále a čtyři semifinále. Simona Kubová ve finále znakové stovky doplavala na 5. místě v čase 57.08, k medaili ji chybělo 35 setin. Do finále nikdo z dalších českých reprezentantů nepostoupil. Ze čtveřice Lucie Svěcená, Barbora Seemanová, Tomáš Franta a Kristýna Horská mu byl nejblíže znakař Tomáš Franta, kterému k postupu scházelo jen 19 setin.

První české finále na letošním evropském šampionátu vybojovala Simona Kubová na znakové stovce. Kubová po prvních 50 metrech obracela na 4. místě se ztrátou pouhých 2 setin na medailovou pozici. Ve druhé padesátce na své soupeřky ztratila o něco více, a nakonec dohmátla na 5. pozici v čase 57.08. K medaili Kubová potřebovala zopakovat čas ze semifinále, Britka Daviesová skončila třetí výkonem 56.73. Vyhrála Toussaintová z Nizozemska. „Je to sport. Já jsem poměrně spokojená, je mi to samozřejmě trošičku líto, protože čas, který jsem plavala v semifinále by stačil na bronz, ale dala jsem do toho všechno, mám čistou hlavu. Bohužel až, v uvozovkách, páté místo. Ale mohlo to být horší. Já jsem si myslela, že mně to s tou medaili nevyjde. Hodně vysoko to bylo postavené. Byla to skoro nejtěžší medaile za celé moje deváté mistrovství Evropy. Mrzí mě, že časově jsem na to měla, ale jsou horší věci. Samozřejmě je mi to hrozně líto, ale já mám štěstí v životě, jsem o tři desetiny pátá, jsem zvyklá. Neudělám nic, snažila jsem se tam dát všechno, bohužel.

Ještě mám dvoustovku a padesátku, doufám, že finále na obou tratích se povede. A páté místo v Evropě není úplně špatné,“ rozpovídala se po finále Simona Kubová.

Svou první disciplínu má za sebou Barbora Seemanová, která se dnes představila na 100 metrů volný způsob. V semifinále svůj výkon z dopoledních rozplaveb vylepšila o půl vteřiny, ale ani její nejlepší letošní čas 53.19 jí na postup ani ke spokojenosti nestačil. K proniknutí mezi osmičku nejlepších evropských kraulařek Seemanové scházelo z 10. místa jen 23 setin. „Jelo se mi to dobře. Nestalo se to, co ráno, kdy se mi nepovedla poslední obrátka a první bazén jsem vůbec nedýchala, což byla chyba a došel mi kyslík. Věděla jsem, že postup bude pod 53 sekund, abych byla spokojená musela bych jet tak 52.7. Když jsem dohmátla, tak jsem v podstatě věděla, že to nebude stačit. Vypadá to, že rychlost na trénincích mám, tak nevím, čím to je,“ hodnotila svůj závod nespokojená Seemanová, kterou v Glasgow čekají ještě kraulové závody na 200 a 400 metrů.

Velmi nabité semifinále absolvoval na 100 metrů znak Tomáš Franta. V něm chomutovský znakař mírně zaostal za svým dopoledním českým rekordem a výkonem 50.85 obsadil 13. místo. Na postup do finále mu ale chybělo pouhých 19 setin, které ve svém semifinále ztratil na Itala Sabbioniho. „Jsou zatraceně rychlí... Nečekal jsem to takhle rychlé, bylo to hodně nasekané. Jelo se mi to zvláštně. Nebyl to tak lehký jako ráno. Zvláštní, kouknu se na záznam, až potom vyvodím nějaké závěry. Zklamalo mě to, chtěl jsem plavat rychleji. Možná jsem na to měl, ale to je samé kdyby, na to se tady bohužel nehraje. Věřil jsem si, že mám na daleko lepší čas, než který jsem zaplaval dopoledne, nějak jsem to tam neprodal. Koncentraci jsem udržel, nevím, co se tam stalo, každopádně mě to mrzí,“ neskrýval semifinálové zklamání Tomáš Franta.

Motýlkářka Lucie Svěcená měla své semifinále na 50 metrů na programu hned na začátku večerního bloku. Svěcená v něm zaplavala svůj letošní nejlepší výkon, když dohmátla v čase 26.35 a za vlastním českým rekordem zaostala o 26 setin. Tento čas ji v konečném pořadí zařadil na 14. pozici. K postupu do finále by musela české maximum značně vylepšit, 8. místo obsadila Němka Schmidtkeová výkonem 25.69. Stejnou pozici obsadila v semifinále na 100 metrů polohový závod také Kristýna Horská, která zaplavala pomalejší čas než v ranních rozplavbách a s výkonem 1:00.52 zaostala za postupem o 0.8 sekundy.