ODM2024 banner 2

ISL NapoliTýden po úvodním mítinku International Swimming League hostila italská Neapol druhý závod skupiny A a vyprodaná arena slibovala skvělou atmosféru. Závod opět ovládl tým Energy Standard se ziskem 493 bodů. Na startu stály také dvě Češky Simona Kubová a Anika Apostalon, které pro DC Trident vybojovaly 22,5 bodu, a přispěly k celkovému 3.místu svého týmu s náskokem půl bodu na Aqua Centurions.

Závody v Neapoli byly značně vyrovnanější než úvodní kolo v Indianapolis, a to jak v bitvě o vítězství, tak v boji o 3. místo. Tým Energy Standard totiž postihla diskvalifikace štafety 4x100 metrů polohově muži a do týmu Cali Condors přibyl Američan Caeleb Dressel, třináctinásobný mistr světa. Týmu DC Trident s českými reprezentantkami Simonou Kubovou a Anikou Apostalon zase chyběla kapitánka Katie Ledecká a Aqua Centurions měli v podstatě výhodu domácího prostředí. Rozdíly mezi jednotlivými týmy tak byly opravdu minimální. Vítězství uhájil tým Energy Standard, tentokrát však s náskokem 2,5 bodu na druhé Cali Condors. Až do poslední disciplíny, kterou byla kraulová padesátka vyřazovacím způsobem, nebylo jasné, kdo obsadí bronzovou příčku. Nakonec na bronz stejně jako v Indianapolis dosáhl tým DC Trident s českou stopou, který o pouhého půl bodu porazil tým Aqua Centurions s domácí kapitánkou Federicou Pellegriniovou. Účast Caeleba Dressela byla pro tým Cali Condors obrovským posilněním, což potvrzuje také fakt, že Američan se stal nejúspěšnějším plavcem druhého kola ISL. Vybojoval celkem 57,5 bodu a předčil tak druhou Švédku Sarah Sjöströmovou (52 b.), která ovládla úvodní kolo nové plavecké ligy.

České plavkyně, Simona Kubová a Anika Apostalon, se představily každá čtyřikrát. Nejlepší česká znakařka měla stejný program jako v Indianapolis, své výkony ale dokázala ve všech disciplínách vylepšit. První den v Neapoli začala znakovou dvoustovkou, na které zaplavala čas 2:05.98, což je za poslední tři roky její druhý nejlepší výkon v krátkém bazénu. Znakařský sprint Kubová proletěla v čase 26.88, což tentokrát stačilo na 5. místo. Druhý den pak česká rekordmanka startovala v polohové štafetě žen a následně na znakové stovce. Ačkoli byl rozdíl mezi jednotlivými starty opravdu minimální, Kubová dokázala, že její forma graduje. Po výkonu 58.13 ve štafetě svůj čas v individuálním závodě ještě vylepšila a dohmátla velmi kvalitním výkonem 57.56 na 4. místě.

„Jsem moc ráda, že šly moje výkony nahoru, i když jsem teď měla hodně náročný měsíc. Nejvíc si vážím výkonu v individuálním závodě na 100 metrů znak, protože už jsem se cítila hodně vyčerpaná, ale boj o body pro tým mě hnal dopředu. V Itálii byla neskutečná atmosféra, Italové plavání milují a užívali si tyto závody opravdu hodně. Neuvěřitelné to bylo také v týmu, poslední disciplíny byly výborné. Ani jsem se nešla vyplavat a vždy hned běžela do našeho “boxu”, abych mohla podporovat a fandit. Byly to naprosto nepopsatelné emoce, nervy a nadšení. Jsme rádi, že to vyšlo na třetí místo o půl bodu v náš prospěch,” popisovala atmosféru v Neapoli Simona Kubová a nastínila své plány: „Mám teď dva dny volna, pak mě čekají Plzeňské sprinty, soustředění, a potom směr americké derby ve Washingtonu. Vlastně až tam se rozhodne, jestli náš tým postoupí do finále. Závody skupiny B budu určitě sledovat, hodilo by se nám, aby je ovládly evropské týmy a my měli na postup do finále co největší šanci.”

Kraulařka Anika Apostalon byla opět finišmankou štafety žen na 4x100 metrů volný způsob a podařilo se ji tým DC Trident vytáhnout z šesté až na třetí pozici, když svůj úsek zaplavala v čase 52.88. Téměř identický čas jako před týdnem předvedla na kraulové padesátce. Výkon 24.66 pro ni znamenal 6. místo a zisk 3 bodů pro tým. Druhý den se Apostalon představila ve dvou štafetách. V polohové štafetě žen startovala společně se Simonou Kubovou a následně plavala i ve smíšené štafetě na 4x100 metrů volný způsob, kde česká kraulařka opět finišovala a kvarteto DC Trident dotáhla do cíle na 4. místě.

Skupina A, ve které tým DC Trident s českými plavkyněmi startuje, má za sebou dva mítinky. Vedení v průběžném pořadí prozatím patří týmu Energy Standard s osmi body o dva body před Cali Condors. Třetí místo drží tým DC Trident se ziskem čtyř bodů a čtvrtí jsou Aqua Centurions se dvěma body. Nejbližší víkendy náleží dvěma závodům skupiny B. Nejprve v Lewisville v USA a následně v Maďarsku v Budapešti. Pak už bude opět ve hře také tým DC Trident, který se ve dnech 16. - 17. listopadu představí při americkém derby v College Parku.