ODM2024 banner 2

Matej KozubekEvropský pohár v dálkovém plavání uzavřel svou letošní sezónu závodem na 6 kilometrů v Kodani. Skvěle si opět vedl český reprezentant Matěj Kozubek, který znovu atakoval nejvyšší příčky a obsadil 4. místo, čímž mohl jako první Čech slavit celkové prvenství v Evropském poháru. Na startu byli i další dva čeští plavci. Vít Ingeduld skončil devátý a Vojislav Štěrba o místo za ním na desáté pozici. České ženy v Kodani nestartovaly.

Matěj Kozubek i v Kodani potvrdil, že 4. místo na mistrovství světa a 2. příčka na Evropském poháru v Barceloně nebyly dílem náhody, ale výborné připravenosti českého dálkového plavce. V Kodani se při posledním závodě Evropského poháru plavalo v kanálu v okolí dánského parlamentu. Závodníci ale neměli dlouhou dobu jasno, v jakých podmínkách se poplave. „Až do příjezdu do Kodaně jsme nevěděli teplotu vody, tak se vezly plavky i neoprén. Nakonec byla zvolena pro mě lepší varianta a plavalo se v plavkách,“ pochvaloval si plavec Bohemians Praha.

Pohárové závody jsou zpravidla vypisovány na 5 nebo 10 kilometrů, ale tentokrát byla na programu pro Kodaň typická šestikilometrová trať. Závod se vyvíjel velice vyrovnaně, a i v cíli byly rozdíly mezi plavci v elitní desítce minimální, když časový odstup dvojice Čechů na 9. a 10. místě Víta Ingedulda a Vojislava Šterby na vítězného Němce Meissnera byl pouhých 12 sekund. Matěj Kozubek, který potřeboval pro zisk celkového pohárového triumfu skončit do pátého místa, se držel vpředu a v cíli se objevil jako čtvrtý. Od bronzové pozice dělila 23letého českého plavce jen jedna sekunda. „Celý závod jsem si hlídal čelo balíku. Půl kola před cílem za to vzal jeden z Němců Sören Meissner a už před sebe nikoho nepustil. S dalšími dvěma plavci jsme si udělali malý náskok před zbytkem balíku, ale bohužel jsem v závěru byl nejslabší,“ popsal klíčové momenty závodu Matěj Kozubek, jemuž čtvrté místo zajistilo jako vůbec prvnímu českému plavci vítězství v konečném pořadí Evropského poháru, který je na mezinárodní scéně známý jako LEN Cup.

Po návratu z úspěšného světového šampionátu si dal Kozubek krátký oddech a také se podílel na organizaci mistrovství Evropy juniorů v dálkovém plavání v Račicích. „Když jsem se bavil s ostatními plavci po závodě, tak od MS pořád trénují. Já měl týden úplně pauzu a pak jsem 14 dní chodil sám zaplavat. Myslím, že to byl rozhodující faktor pro to, kdo získal medaili. I tak je prozatím tato sezóna velmi vydařená, ale ještě neskončila, tak se uvidí, jak to půjde dál,“ ohlédl se za posledními týdny Kozubek.

V Dánsku je plavání stále na obrovském vzestupu a stalo se masovou záležitostí. I proto vládla v Kodani výborná atmosféra, kterou si užíval i Matěj Kozubek. „Závod v Kodani je velmi hezký. Po závodě LEN Cupu tam mají vlastní závod na jeden okruh, kde startuje kolem 4000 lidí. Takže i na náš závod se tam kouká podél celého kanálu spousta lidí,“ uzavřel Matěj Kozubek, kterého čeká v sobotu závod Světové série na Tchajwanu a v říjnu se zúčastní společně s Vítem Ingeduldem a Alenou Benešovou Světových plážových her, jejichž první ročník se uskuteční v Kataru.