Od úterý do neděle bude patřit Budapešť mistrovství světa juniorů v plavání. V zemi, která miluje plavecké sporty, dostane šanci předvést své nejlepší výkony i desítka českých juniorů. Své možnosti naznačili mladí čeští reprezentanti už na začátku července na evropském šampionátu v Kazani, kde se Jan Čejka stal juniorským mistrem Evropy na 200 metrů znak a na poloviční trati získal bronz. Třetí místo obsadil také Adam Hlobeň na trati 200 metrů motýlek.
Od mistrovství Evropy juniorů uplynulo jen šest týdnů a pro plavce a jejich trenéry není snadné se během tak krátké doby připravit na další vrchol sezóny. Po přibližně týdenním volnu probíhala příprava všech plavců částečně společně na Mallorce a ve Vídni a částečně individuálně v domácích podmínkách. „Šest týdnů je záludná doba pro nastavení přípravy. Na vyladění je dlouhá, a na zahrnutí celé struktury tréninku od základní vytrvalosti, přes kvalitní laktátový trénink a dotažení rychlosti naopak krátká. Myslím si, že zkušení osobní trenéři zvolili ideální kompromis, připravili individuální tréninkové plány a jak jsem měl možnost sledovat, během celého přípravného období vykazovali všichni plavci skvělé tréninkové výkony. Na MSJ by proto měli být výborně připraveni, a hlavně velmi dobře naladěni,“ popsal přípravu reprezentační trenér Roman Havrlant.
Do Budapešti míří celkem deset juniorských plavců, které nemusí trápit zdlouhavé cestování. Budapešť je blízko a v Maďarsku se mohou těšit na prostředí, v němž je plavání národní sportem. „Konání šampionátu v Budapešti považuji za velkou výhodu jak z hlediska cestování, tak z hlediska klimaticky nám známých podmínek i třeba z hlediska dostupnosti pro naše fandy (rodiče, osobní trenéry, přátele). Navíc zakusíme atmosféru jednoho z nejnovějších a nejúžasnějších plaveckých stánků na světě v zemi, kde má plavání neuvěřitelný zvuk. Takže očekávám fantastickou atmosféru,“ vidí veskrze samá pozitiva Roman Havrlant.
V maďarské metropoli se představí osm plavců a dvě plavkyně. Nejvíce startů, když nepočítáme štafety, absolvuje Roman Procházka. Evropský šampión Jan Čejka poplave všechny znakové tratě, přičemž na dvoustovce je českým rekordmanem a v Kazani zaostal časem 1:57.51 jen setinu za olympijským limitem. „Na šampionát už se těším, ale jak se to blíží, začínám být nervózní. Poplavu všechny znakové tratě a nejvíc se soustředíme s trenérem na dvoustovku. Nikdy jsem na světovém šampionátu nebyl, takže nevím, jakou mám čekat konkurenci, ale doufám, že vybojuji nějaké finále. Potěšil by mě také osobní rekord."
Na druhého medailistu z Kazaně Adama Hlobeně čekají závody na 200 m volný způsob a 200 m motýlek. „Do Budapešti už se těším. Na MSJ nemám velké ambice. Jedu tam s tím, že skočím do vody a budu plavat tak, jak nejlépe dokážu. Za úspěch budu považovat osobní rekordy, ale kdyby vyšlo finále, budu maximálně spokojený."
Trenér reprezentace Roman Havrlant nespoléhá jen na Čejku s Hlobeněm, ale ve všech plavcích zajímavý potenciál s nadějí na kvalitní časy i umístění. „Nejen od Čejky s Hlobeněm čekáme výkony hodně vysoko ve výsledkovém pořadí. Věřím, že i Lydka Štěpánková a Sebo Luňák budou bojovat o finále. Překvapit by mohla i Kačka Laňková. Prsařská trojice Netrh, Maťátko a Janeček, polohovkář Kuba Štemberk i kraulař Roman Procházka to budou mít v obrovské konkurenci těžké a budeme u nich doufat alespoň ve výkony do 16. místa,“ dodává sebevědomí všem juniorským plavcům Roman Havrlant a přidává i představu, jak by mohl šampionát pro české závodníky dopadnout. „Nepochybně spokojený budu, když budu odjíždět s pocitem, že celý tým odvedl nejlepší možnou práci, která vyvrcholí výkony na hranici osobních rekordů. Jsem opatrný s prognózami ohledně pořadí. Na MEJ plavali všichni fantasticky a každý lepší čas bude jen bonbónkem v rámci individuálních možností.
Dost těžko se u juniorů odhaduje momentální konkurence. Pět finálových účastí by, myslím, mohlo být teoreticky reálných a považoval bych je za mimořádný úspěch,“ uzavřel své povídání těsně před šampionátem Roman Havrlant.
MSJ BUDAPEŠŤ 20. – 25. 8. 2019 - NOMINACE ČR
Jan Čejka 50, 100 a 200 m znak
Adam Hlobeň 200 m volný způsob, 200 m motýlek
Vojtěch Janeček 50 a 100 m prsa
Kateřina Laňková 50, 100 a 200 m prsa
Sebastián Luňák 50, 100 a 200 m motýlek
Vojtěch Maťátko 50, 100 a 200 m prsa
Vojtěch Netrh 200 m prsa, 50 m volný způsob, 200 m polohový závod
Roman Procházka 50, 100 a 200 m volný způsob, 50 m motýlek
Jakub Štemberk 400 a 800 m volný způsob, 200 m polohový závod
Lydie Štěpánková 50, 100 a 200 m prsa
štafety:
4x 200 m volný způsob junioři, 4x 100 m polohový závod junioři
realizační tým:
Roman Havrlant reprezentační trenér a vedoucí výpravy
Martin Kratochvíl trenér
Jiří Kyněra trenér
Barbora Morávková fyzioterapeutka