ODM2024 banner 2

MEJdalkove2Druhý den byly na mistrovství Evropy juniorů v dálkovém plavání v Račicích na programu dva individuální závody. Starší junioři a juniorky ve věku 18 - 19 let bojovali o medaile na trati 10 kilometrů. Zlato získali Francouzka Océane Cassignolová a Brit Nathan Hughes. Nejlépe se z českých závodníků umístila Veronika Petřeková, která obsadila 15. pozici.

V račické Labe Areně jako první odstartoval závod nejstarších juniorek. Velkou favoritkou byla Francouzka Océane Cassignolová, která byla před dvěma lety členkou zlaté štafety na světovém šampionátu dospělých, a svou roli bezesporu potvrdila. Celou dobu si hlídala čelo závodu, ve finiši pak byla ze všech nejsilnější a zlato vybojovala v čase 2:01:28,3. Stříbro získala Němka Lea Boyová a po velkém boji obsadila bronzovou pozici Ruska Sorokinová. Na startu byly také tři české závodnice. Nejlépe z nich zaplavala Veronika Petřeková, která časem 2:08:16,0 skončila na 15. pozici. Do první dvacítky se vešla ještě Pavlína Soukupová, která obsadila 20. pozici a 3 místa za ni doplavala Lucie Šebestová.

Závod juniorů odstartoval již v odpoledních hodinách a pole závodníků bylo podstatně vyrovnanější. Zlato nakonec s náskokem 1,2 sekundy získal Brit Nathan Hughes. O dalších pozicích se ale muselo rozhodovot až dle cílových fotografií. Stříbro vybojoval Maďar David Huszti a třetí skončil o pouhé tři desetiny další maďarský závodník Peter Galicz. Dlouho to vypadalo, že ze tří českých závodníků vybojuje nejlepší umístění Vojislav Štěrba. Ten ale schytal několik kopanců a závod nakonec vzdal. Nejlépe se tak umístil Martin Straka, který skončil 23., Jakub Kačerovský obsadil 29. pozici.

Zítra jsou na programu dva štafetové závody na 5 km (4x1,25 km), jeden v kategorii do 16 let, druhý v kategorii do 19 let. Na juniorský evropský šampionát navazuje FINA World Aquatics Day, v rámci kterého proběhne závod Českého poháru v dálkovém plavání.